Political Adviser at the Office of the Norwegian Prime Minister

1976 -

6 September 1976 -

 

The post as political adviser at the Office of the Norwegian Prime Minister and in the government ministries is the continuation of two posts which developed from the late 1940's -private secretary from 1946 and private adviser from 1974. In 1992 the two posts were replaced by the post as political adviser.

The state secretaries and the political advisers are the political collaborators of the prime minister and the ministers. The state secretaries are appointed by the King, while the political advisers are appointed by the Office of the Prime Minister.

 

 

Private Secretary (6 September 1976 - 1 July 1992)
1976-1979: Harald Norvik
1980-1981: Finn Arne Eriksrud
1981        : Karin Teigen
1981-1983: Terje Osmundsen
1985-1986: Kristin Clemet
1989        : Ståle Dokken
1989-1990: Elsbeth Tronstad


Private Adviser (13 October 1980 - 1 July 1992)
1980-1981: Wiktor Martinsen
1981        : Ingjald Ørbeck Sørheim
1982        : Eirk Moen (acting politcial adviser)
1983-1985: Terje Osmundsen
1986        : Kristin Clemet
1986-1989: Svein Roald Hansen
1989-1990: Finn Langeland
1990-1991: Grete Berget
1990-1992: Gerd-Liv Valla
1991-       : Kari Kjenndalen

Political Adviser (1 July 1992 - )
       -1992: Kari Kjenndalen
1992-1996: Inger Elise Birkeland
1992-1994: Norvald Mo
1994-1996: Inger-Anne Ravlum
1996        : Guttorm Lyshagen
1996-1997: Beret Bråten
1996-1997: Rita Ottervik
1997-2000: Gunnstein Instefjord
1997-2000: Randi Gran Tørring
2000-2001: Hilde Singsaas
2000-2001: Kathinka Meirik
2001        : Stein Hernes
2001-2003: Harald Solberg
2002-2005: Øistein Mjærum
2003-       : Wenche Fone
2004-2005: Torunn Elise Kvisberg
       -2005: Wenche Fone
2005-2009: Mina Gerhardsen
2008        : Hadia Tajik
2009-2013: Sindre Fossum Beyer
2010        : John Trygve Tollefsen
2012-2013: Tonje Brenna
2013-        : Rolf Erik Tveten
2013-        : Benedicte Staalesen (Chief of Staff Affairs)

Last updated: 20.12.2013