Fokus på styrking av farsrollen
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Bondevik II
Utgiver: Barne- og familiedepartementet
Pressemelding | Dato: 20.01.2003 | Sist oppdatert: 23.10.2006
Mandag rapporterte barne- og familieminister Laila Dåvøy til FN om Norges overholdelse av Kvinnekonvensjonen. (20.01.03)
Pressemelding
Nr.: 03002
Dato: 20.01.03
Barne- og familieminister Laila Dåvøy (Krf) eksaminert om likestilling i FN:
Fokus på styrking av farsrollen
- I Norge er det nær forbindelse mellom familie- og likestillingspolitikk. Vår familiepolitikk fokuserer på å styrke farsrollen, noe som vil komme hele familien til gode, sa barne- og familieminister Laila Dåvøy da hun mandag ettermiddag rapporterte til FN om Norges overholdelse av Kvinnekonvensjonen.
Dåvøy understreket hvor viktig det er at både kvinner og menn skal ha like muligheter til å kombinere arbeid med det å være foreldre. - 8 av 10 menn benytter seg nå av fedrekvoten, sa Dåvøy som understreket at det er viktig å knytte bånd mellom far og barn allerede mens barna er små.
Lønnsforskjellene er blitt mindre i Norge de siste årene, og vi kommer bedre ut enn de fleste andre land, sa Dåvøy som arbeider for å minske lønnsgapet ytterligere. Dette ønsker hun å gjøre ved hjelp av mer forskning, økt offentlig oppmerksomhet og oppfordringer til nettverksbygging blant kvinner. Ikke minst har vi satset på et eget forsøksprosjekt der vi vil utvikle arbeidsvurdering som verktøy for å oppnå likelønn mellom kjønnene.
Dåvøy framhevet også tiltakene for lik kjønnsrepresentasjon i styrer.I 2002 var det bare 6,6 % kvinner i allmennaksjeselskaper. Regjeringen ønsker at minst 40 % i styrene skal være kvinner. Det jobbes med et lovforslag om dette. Norge er det første land i verden til å foreslå lovregler om kjønnsrepresentasjon i styrer.
Statsrådens rapportering skjedde for CEDAW ("Convention of the Elimination of All Forms of Discrimination against Women"), som er FNs kvinnekomitè.