GMO: Vernetiltak ved import av ris fra USA
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Landbruks- og matdepartementet
Nyhet | Dato: 09.11.2006 | Sist oppdatert: 12.11.2006
GMO: EU fastsatte 06.11.06 ytterligere vernetiltak for å unngå forurensing fra ulovlig genmodifisert ris i visse produktgrupper av langkorna ris med opphav i USA. Mattilsynet har derfor nå endret tilsvarende nasjonale vernetiltak slik at de blir i samsvar med tiltakene i EU.
GMO: Vernetiltak ved import av ris fra USA
GMO: EU fastsatte 06.11.06 ytterligere vernetiltak for å unngå forurensing fra ulovlig genmodifisert ris LL RICE 601 i visse produktgrupper av langkorna ris med opphav i USA. Mattilsynet har derfor nå endret tilsvarende nasjonale vernetiltak slik at de blir i samsvar med tiltakene i EU.
De skjerpede tiltakene innebærer i hovedsak at:
- det i regi av de nasjonale myndighetene må taes ut og analyseres prøver av alle partier av de aktuelle produktgruppene første gangen de kommer ut til markedet
- de ansvarlige nasjonale myndighetene skal skrive ut et dokument som stadfester at prøver er tatt av partiet og analyserte i regi av myndighetene, og som opplyser om resultatet av analysen. Dette dokumentet skal, i tillegg til analyserapporten som er nevnt ovenfor, følge partiet eller deler av partiet i den videre omsetningen
- alle kostnader som myndigheten har med prøveuttak, analyser og dokumentutferding, skal virksomheten Mattilsynet har ved ei endring i forskrift 13.02.04 nr. 406 om betaling av gebyrer for særskilte ytelser fra Mattilsynet innført et nytt gebyr på kr 8 500,- for dette.
GMO: EU fastsatte 06.11.06 ytterligere vernetiltak for å unngå forurensing fra ulovlig genmodifisert ris i visse produktgrupper av langkorna ris med opphav i USA.