Olje- og energiminister Ola Borten Moe innledet i dag på Offshore Strategikonferanse i Stavanger. Han tok blant annet opp den pågående prosessen norske myndigheter har med EU-kommisjonen om sikkerhet ved offshore petroleumsvirksomhet.

- Jeg er stolt av det vi gjennom flere tiår har fått til på norsk sokkel, og ikke minst er jeg opptatt av å bevare det gode strenge sikkerhetsregimet som er etablert. Men det forslaget til forordning som Kommisjonen har fremmet, er imidlertid ikke en god vei fremover for Norge. Vår største bekymring er at forslaget vil svekke sikkerheten på norsk sokkel.  Dette har vi gitt uttrykk for i våre uttalelser til Kommisjonen, sier olje- og energiminister Ola Borten Moe.
 
Norske sikkerhetsmyndigheter hadde etter Maccondoulykken en grundig gjennomgang av granskningsrapportene etter ulykken, og konkluderte med at kjente risikofaktorer forårsaket ulykken. Risikonivået på norsk sokkel har ikke økt som følge av hendelsen i Mexicogolfen.

Det norske systemet bygger på våre nasjonale omstendigheter og tradisjoner, herunder trepartssamarbeidet. Kommisjonens forslag tar ikke hensyn til en dialog- og tillitsbasert styringsmodell som har vært en svært viktig bidragsyter til et høyt sikkerhetsnivå på norsk sokkel. Det norske regelverket har vært en norm for Kommisjonens arbeid. Mange av de forslagene Kommisjonen fremmer, er i bred forstand allerede implementert på norsk sokkel gjennom lik, tilsvarende eller sammenlignbar nasjonal lovgivning og reguleringer.

Les innlegget her 
 
Les Norges kommentar til kommisjonens arbeid (non-paper)

Ola Borten Moe innledet på Offshore Strategikonferanse (OED/RS)