- Det er nødvendig å skille mellom personer som samarbeider om retur og personer som ikke gjør det. I dag er problemer med å returnere asylsøkere med endelig avslag ofte knyttet til deres manglende samarbeidsvilje. Mange motarbeider bevisst retur ved å nekte å samarbeide med utlendingsmyndighetene for å fremskaffe nødvendig dokumentasjon. Jeg håper at den nye regelen kan bidra til at asylsøkere i større grad enn i dag vil samarbeide med myndighetene om dette, sier arbeids- og inkluderingsminister Bjarne Håkon Hanssen.

Utlendingsnemnda har også frem til i dag hatt adgang til å omgjøre negative vedtak i slike saker, og det innføres således ikke en ny ordning for den aktuelle persongruppen. Ved å gi en utfyllende bestemmelse som presiserer hva det skal legges vekt på ved vurderingen av om tillatelse bør gis, klargjøres imidlertid myndighetenes standpunkt i forhold til asylsøkere med endelig avslag, samtidig synliggjøres betydningen av samarbeid om retur.

Forskriftsendringen presiserer at utlendinger som har fått endelig avslag på søknad om asyl, kan få arbeids-/oppholdstillatelse i medhold av utlendingsloven § 8 annet ledd, dersom retur ikke er gjennomført innen tre år fra saksopprettelse og det heller ikke er utsikter til retur. I bestemmelsen stilles det krav om at utlendingen har medvirket til å avklare sin identitet, samarbeidet om retur, og bidratt til å skaffe seg hjemlandets reisedokumenter. Som hovedregel skal ikke tillatelse gis før det er gått ett år etter endelig avslag i asylsaken, og prosessen med avklaring av identitet og utstedelse av reisedokument er avsluttet. Før tillatelse gis skal det innhentes uttalelse fra politiet. Tillatelsen danner grunnlag for bosettingstillatelse og familiegjenforening.

Forskrift om endringer i utlendingsforskriften
Rundskriv om ikraftsetting av forskrift om endringer i utlendingsforskriften