Funksjonsnedsettelser

Personer med nedsatt funksjonsevne skal ha mulighet til personlig utvikling, deltakelse og livsutfoldelse på linje med andre samfunnsborgere. Alle skal ha like rettigheter og så langt som mulig kunne bestemme over sitt eget liv.

Funksjonsnedsettelser

Regjeringen vil legge til rette for at personer med nedsatt funksjonsevne kan ivareta sine rettigheter og plikter som samfunnsborgere. Regjeringen legger prinsippet om likestilling på alle områder og universell utforming til grunn for sitt arbeid. Personer som lever med funksjonsnedsettelser må sikres levekår og livskvalitet på linje med den øvrige befolkningen.

 

BLD koordinerer politikken

Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet (BLD) koordinerer regjeringens politikk for mennesker med nedsatt funksjonsevne. Et viktig instrument er Statssekretærutvalget for den samlede politikken for personer med nedsatt funksjonsevne (SSU). SSU ledes av en statssekretær i BLD. Statssekretæren leder også kontaktutvalget mellom Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon og regjeringen.

 

Barne-, ungdoms- og familiedirektorat er fagdirektorat

Bufdir er fagdirektorat også for politikken for mennesker med nedsatt funksjonsevne. Bufdirs oppgaver omfatter:

  • Tilskudd til funksjonshemmedes organisasjoner. I 2013 er tilskuddet på 172 millioner kroner, som går til drift, likemannsarbeid og ferie- og velferdstilbud. Over 120 organisasjoner får tilskudd. Bufdir forvalter tilskuddordningen. 
  • Informasjon og forskning og utvikling (FOU). Bufdir forvalter 12 millioner kroner til målrettede informasjons- og FOU-formål.  
  • Deltasenteret er statens kompetansesenter for deltakelse og tilgjengelighet.
  • Sekretariatet for Statens råd for likestilling av funksjonshemmede.
  • Dokumentasjon om situasjonen for mennesker med nedsatt funksjonsevne.

 

Diskriminerings- og tilgjengelighetsloven (DTL)

Loven forbyr direkte og indirekte diskriminering på grunn av nedsatt funksjonsevne. Loven har også krav om universell utforming og individuell tilrettelegging. Likestillings- og diskrimineringsombudet skal sikre at loven blir fulgt. DTL er et virkemiddel for å oppnå likestilling og deltakelse for personer med nedsatt funksjonsevne. Loven forbyr diskriminering av personer med nedsatt funksjonsevne på alle områder, og innfører blant annet plikt til universell utforming av all virksomhet rettet mot allmennheten, for eksempel publikumsbygninger og tilhørende uteområder. Loven håndheves av Likestillings- og diskrimineringsombudet. Viktige redskaper for gjennomføring av loven er bl.a.:

  • Regjeringens handlingsplan for universell utforming og økt tilgjengelighet 2009 – 2013.
  • ”Mennesker med utviklingshemming skal heller ikke diskrimineres!” - informasjons- og utviklingsprogram 2010 - 2013 for likestilling og ikke-diskriminering av mennesker med utviklingshemming.

 

Lov om råd eller anna representasjonsordning i kommunar og fylkeskommunar for menneske med nedsett funksjonsevne m.m.

Gjelder medvirkning i kommunenes og fylkeskommunenes arbeid med saker som er særlig viktige for mennesker med nedsatt funksjonsevne. BLD har ansvaret for loven.

 

Internasjonalt samarbeid.

BLD deltar i arbeidet i FN, EU, Europarådet og Nordisk ministerråd om utvikling av politikken for mennesker med nedsatt funksjonsevne.

 

Ny utgave av  Mennesker med utviklingshemming skal heller ikke diskrimineres
Dette er 2. utgave av informasjons- og utviklingsprogrammet. Omtalen av tiltak er oppdatert.

 

    

Kontaktinformasjon

Samlivs- og likestillingsavdelingen

Telefon: 22 24 25 19
Faks: 22 24 27 18

Adresse:

Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet

Akersgata 59

Postboks 8036 Dep
0030 Oslo

Til Barne,- likestillings- og inkluderingsdepartementets forside

Kontaktinformasjon

Samlivs- og likestillingsavdelingen

Telefon: 22 24 25 19
Faks: 22 24 27 18

Adresse:

Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet

Akersgata 59

Postboks 8036 Dep
0030 Oslo