Regjeringen.no i beta
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet
Nyhet | Dato: 19.02.2010
For å diskutere og teste ut ny teknologi og nytt innhold på regjeringen.no er det nå laget et betanettsted, regjeringen.no/beta.
For å diskutere og teste ut ny teknologi og nytt innhold på regjeringen.no er det nå laget et betanettsted, regjeringen.no/beta. Her vil de som jobber med videreutvikling av regjeringen.no i Departementenes servicesenter (DSS) lufte nye ideer og etter hvert prøve ut ny funksjonalitet.
- Gratulerer med egen tumleplass! Regjeringen.no er og skal være et nettsted i stadig utvikling, og jeg gleder meg til å følge med på hva som dukker opp her, sier fornyingsminister Rigmor Aasrud. For regjeringen er det viktig å kommunisere godt med innbyggerne, og nettet vil være hovedkanalen. La kreativiteten blomstre!
Samarbeid for arbeid er det første beta-prosjektet DSS har laget sammen med Statsministerens kontor og departementene. Her er målet å spre kunnskap og legge til rette for debatt om temaer som sykefravær, frafall i videregående opplæring, næringsutvikling og bærekraftig økonomi.
Regjeringen.no/beta er inspirert av andre beta-initiativer som NRKbeta, BÆRUMbeta og BETATrondheim. Også for DSS er det viktig å være i dialog med brukerne av regjeringen.no, dele egen kunnskap, lære av andre og utnytte mulighetene som ligger i ny teknologi og sosiale medier.
Regjeringen.no er en stor og tung løsning (ca. 400 000 sider), som ikke egner seg så godt for eksperimentering og utforskning av nye løsninger. Med et beta-nettsted er det lettere å teste ut nye funksjoner og nytt innhold som på sikt kan bli en del av regjeringen.no. Målet er at større åpenhet om videreutvikling og hjelp av brukerne til å utforme ny funksjonalitet skal gi bedre tjenester på regjeringen.no.