- Å gi alle et bredbåndstilbud er nøkkelen til et samfunn hvor all kan delta. Nå gir vi Akershus og Vestfold nødvendig støtte for å sikre at innbyggerne får tilgang til bredbånd, sier Grande Røys.

Mer enn 5500 hustander i Akershus og Vestfold som i dag må klare seg med trege forbindelser til Internett, skal nå få bredbånd. Regjeringen har som mål at hele landet skal ha et bredbåndstilbud. Gjennom Høykom-tildelingen får Akershus fylke cirka 11,3 millioner kroner, og Vestfold fylke får cirka 11, 7 millioner kroner i støtte.

- Manglende tilgang til bredbånd er ikke bare en distriktspolitisk utfordring. Gamle telefonlinjer uten internettkapasitet kan finnes i alle fylker. Å bygge ut bredbånd er en omfattende og tung investering, og derfor lager vi spleiselag mellom staten, det enkelte fylket og bredbåndsselskapene, sier statsråden.

Fornyings- og administrasjonsdepartementet og Kommunal- og regionaldepartementet har siden 2006 delt ut 700 millioner i støtte til bredbåndsutbygging. Dekningsgraden på landsbasis er nå 99, 8 prosent.

Se også:
Bredbånd - Dekningsanalyse 2008 (PDF)
Dekningstall for fylker og kommuner (PDF)

Rapportene er utarbeidet av Teleplan for Fornyings- og administrasjonsdepartementet i april 2008.