Klimaendringer og tverrfaglige utfordringer
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Forsvarsdepartementet
Nyhet | Dato: 20.06.2007
- Det er ikke så mange år siden man småpratet om været innimellom daglige gjøremål; nå er vær og klima blitt selve saken, sa forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen under ”Dialog om klimaendringer og tverrfaglige utfordringer” som ble avholdt på VilVitesenteret i Bergen den 18. juni.
- Det er ikke så mange år siden man småpratet om været innimellom daglige gjøremål; nå er vær og klima blitt selve saken, sa forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen under ”Dialog om klimaendringer og tverrfaglige utfordringer” som ble avholdt på VilVitesenteret i Bergen den 18. juni.

- Slike møtepunkt er viktige fordi de engasjerer folk på ulike nivåer. De bringer sammen representanter fra forskningen, fra kommunen, fra næringslivet og fra organisasjoner. Og ikke minst – de speiler at klimautfordringene er sektorovergripende, at vi alle har et ansvar og at samarbeid er påkrevd, sa Strøm Erichsen.
Konferansen, som kom i stand på initiativ fra Bjerknessenteret for klimaforskning, Visjon Vest og Bergenscenarier 2020, samlet en rekke forskere, lokalpolitikere og engasjerte til tverrfaglig diskusjon om klimaendringer og klimatilpasninger. Strøm-Erichsen presenterte både regjeringens politikk på området og de mer sikkerhets- og forsvarspolitiske relaterte problemstillinger og utfordringer.
- Vi må innrette vårt forsvar slik at vi er i stand til å møte de ulike sikkerhetsutfordringene vi kan bli stilt overfor, i våre nærområder og langt borte. Samtidig må vi i forsvarsektoren ta vår del av jobben med å redusere årsakene til at miljøet forverres og klimaet endrer seg.
Strøm-Erichsen oppsummerte konferansen med å vise til bredden i regjeringens satsning på miljø. - Med denne regjeringen vil vi se en historisk satsning på miljø. Og dette er nødvendig. For når vi ser Bryggen som settes under vann, når vi ser bildene av de enorme isblokkene som raser ut i sjøen i Arktis eller når vi ser folkegrupper på flukt fra tørke og vannmangel, er det opplagt at handling er påkrevd.
Les statsrådens innlegg her.