Statssekretær Espen Barth Eide er i Brasil og møtte mandag blant annet Brasils forsvarsminister. Styrket samarbeid mellom de to nasjonene sto sentralt på agendaen. Det er første gang forsvarspolitikere fra de to landene møtes i Brasil.
 

Statssekretær Espen Barth Eide og Brasils forsvarsminister Nelson Jobim. Foto: Forsvarsdepartementet
Statssekretær Espen Barth Eide møtte mandag Brasils forsvarsminister Nelson Jobim. Foto: Forsvarsdepartementet.

Mandag besøkte Barth Eide Brasils hovedstad Brasilia. En rekke bilaterale samtaler stod på programmet.
- Det er viktig for Norge å knytte nærmere kontakter og samarbeide med land som spiller en stadig sterkere internasjonal rolle, sier statssekretæren etter møtet med Brasils forsvarsminister Nelson Jobim.
- Norge og Brasil samarbeider i dag på en rekke viktige områder. Besøket i dag utvider dette samarbeidet til også å gjelde for det forsvars- og sikkerhetspolitiske, fortsetter han.

Espen Barth Eide i Brasil
Fra venstre: Generalinspektør for Luftforsvaret Stein Erik Nodeland, Espen Barth Eide, den norske ambassadøren i Brasil Turid B. Rodrigues Eusébio og Brasils forsvarsminister Nelson Jobim.

Brasil blir en stadig viktigere global aktør som Norge ønsker å utvide sitt samarbeid og dialog med. Med tanke på den utviklingen vi ser globalt, er det mye å hente på et utvidet samarbeid rundt forsvarsspørsmål, og vi ønsker å etablere nær kontakt med de statene som kommer til å definere det 21 århundret, var statssekretærens budskap til brasilianske myndigheter.
 
Blant temaene som ble diskutert, var global sikkerhet, FN-spørsmål knyttet til fredsbevarende styrker generelt, FN-reform og mer detaljert rundt Brasils innsats på Haiti. Delegasjonene tok også opp regionale spørsmål knyttet til Sør-Amerika, samt drøftet mulighetene for tettere samarbeid både politisk, militært og forsvarsindustrielt.
- Forsvarsminister Nelson Jobim var opptatt av å konkretisere mulige arenaer der vi kan møtes. Vi ser at vi har flere sammenfallende interesser, ikke minst rundt spørsmål om maritime interesser og havrettsspørsmål, sier statssekretæren. 

Det ble i tillegg spesielt diskutert en mulig sikkerhetsavtale mellom de to landene, som vil innbefatte utveksling av gradert informasjon. Under et møte med presidentens kontor, var det bred enighet om å fullføre dette initiativet raskt.
- Dette er svært gledelig. Det betyr at vi får på plass en avtale som gjør det enklere å samarbeide om konkrete prosjekter i fremtiden, sier Barth Eide. 
 
Tirsdag besøker statssekretæren Rio de Janeiro, der han blant annet skal besøke et treningssenter for soldater som skal delta i fredsbevarende operasjoner. Der vil hovedfokuset være å utveksle erfaringer. Norge har deltatt i FNs fredsbevarende styrker i flere tiår, mens Brasil er nyligere kommet til, men spiller en sentral rolle på Haiti i FN-operasjonen der (MINUSTAH). Barth Eide vil holde et innlegg om trender i fredsbevarende styrker, samt besøke en brasilianske NGO som arbeider for å bekjempe vold og som mottar støtte fra Norge.
 
Onsdag går ferden videre til Sao Paulo, der besøket til Brasil ender med et industriseminar for å se på videre muligheter for samarbeid mellom norsk og brasiliansk forsvarsindustri. Fra Brasil reiser Barth Eide videre til Chile. I Chiles hovedstad Santioago skal statssekretæren ha politiske samtaler, og se på muligheter for økt samarbeid mellom de to landene, spesielt på materiellsiden.