Nyhet , 31.10.2005

EIBs låneordning er utvidet

Den europeiske investeringsbankens (EIB) låneordning forbeholdt EFTA-landene er utvidet til 2,5 milliarder euro fram til 2009.

Visepresident Sauli Niinistö i EIB overleverte i dag et brev til finansminister Kristin Halvorsen om at medlemslandene i EU har godkjent en utvidelse av bankens låneordning forbeholdt medlemslandene i Det europeiske frihandelsområdet (EFTA). Ordningen er utvidet med 800 millioner euro til 2,5 milliarder er euro fram til 2009. Norge har for tiden formannskapet i EFTA.

Den eksisterende rammen på 1,7 milliarder euro er fullt utnyttet. Ordningen har finansiert prosjekter innen energi, fornybar energi, forskning og utvikling og tilgang til Trans-European Network (TENs). TENs er et av bankens prioritetsområder med formål å bygge ut og effektivisere transport- og energinettverket i medlemslandene for å fremme integrasjonen i EU. Norge har fått innvilget lån til 10 prosjekter for til sammen 645 millioner euro. Lånene har blant annet gått med til å finansiere en vesentlig andel av prosjektkostnadene til E18 (Akershus – Momarkedet), E18 Oslo-Kristiansand (Langaker-Bommestad), E18 Grimstad-Kristiansand.

VEDLEGG


31.10.05

Finansdepartementet