Kapittel 3. Særskilte bestemmelser om de enkelte avgiftene
Kap. 3-1 Avgift på tobakkvarer
§ 3-1-1 Saklig virkeområde
(1) Avgiftsplikten omfatter varer som nevnt i denne bestemmelsen.
(2) Som sigarer regnes følgende varer bestemt for røyking:
a) sammenrullet tobakk uten omslag,
b) tobakk med ytre omslag (dekkblad) av naturtobakk,
c) tobakk med ytre omslag (dekkblad) av homogenisert tobakk når:
- varens største omkrets overstiger 40 mm,
-
- varen har ett eller flere indre omslag (omblad) av naturtobakk, eller
- varen har ett eller flere indre omslag (omblad) av homogenisert tobakk og minst ett av omslagene (dekk- eller omblad) er spiralformet med en stigningsvinkel på høyst 60 grader.
- Som sigaretter regnes følgende varer bestemt for røyking:
- tobakk med ytre omslag av papir eller annet materiale som ikke er tobakk eller homogenisert tobakk,
- tobakk med ytre omslag av homogenisert tobakk, når varen ikke er å anse som sigar etter annet ledd bokstav c.
(4) Som røyketobakk regnes all bearbeidet tobakk som er bestemt for røyking, når varene ikke er å anse som sigarer eller sigaretter etter annet eller tredje ledd.
(5) Som skråtobakk regnes sauset tobakk som foreligger spunnet eller sammenpresset i plater, biter eller lignende og som er bestemt for nytelse uten røyking.
(6) Som snus regnes finmalt tobakk og all annen bearbeidet tobakk, med eller uten tilsetninger, som er bestemt for nytelse uten røyking, når varen ikke er å anse som skråtobakk etter femte ledd.
(7) Som sigarettpapir og sigaretthylser regnes varer av enhver art som er bestemt til bruk som omslag eller hylser for sigaretter som lages (rulles) til eget bruk.
(8) Som omslag av homogenisert tobakk regnes omslag som på tørrstoffbasis inneholder minst 75 vektprosent naturtobakk.
(9) Varer som ut fra reklame, etiketter o.l. er ment eller som tolldistriktet finner er tjenlig som erstatning for avgiftspliktige tobakkvarer, kan avgiftsbelegges som tobakkvarer.
§ 3-1-2 Avgiftsgrunnlag og -beregning
Ved beregning av avgift på sigarer, røyketobakk, skråtobakk og snus legges varens nettovekt til grunn. Ved beregning av avgift på sigaretter, sigarettpapir og sigaretthylser legges antall stykk av innholdet i forbrukerpakningen til grunn.
Kap. 3-2 Avgift på alkoholholdige drikkevarer
§ 3-2-1 Saklig virkeområde
(1) Avgiftsplikten omfatter drikk med alkoholstyrke over 0,7 volumprosent alkohol. Produksjon av øl og vin i produsentens hjem til eget bruk omfattes ikke av avgiftsplikten.
(2) Avgiftsplikten omfatter ikke alkohol som omfattes av forskriften kap. 3-3.
(3) Ved avgrensning av begrepene alkoholholdig drikk, øl, brennevin og vin, legges definisjonene i lov 2. juni 1989 nr. 27 om omsetning av alkoholholdig drikk mv. til grunn så langt disse passer og ikke annet er bestemt i eller i medhold av denne forskrift.
§ 3-2-2 Avgiftsgrunnlag og -beregning
(1) For drikk med alkoholstyrke til og med 4,75 volumprosent beregnes avgiften pr. liter etter avgiftsgruppe. For drikk med alkoholstyrke over 4,75 volumprosent beregnes avgiften pr. liter og volumprosent alkohol.
(2) Avgiftsgrunnlaget er det alkoholinnhold som fremgår av emballasjen. Emballasjen skal være merket i samsvar med forskrift 21. desember 1993 nr. 1385 om merking mv. av næringsmidler § 23.
(3) For feilmerkede varepartier som har høyere alkoholinnhold enn oppgitt, beregnes avgiften for hele partiet etter det høyeste alkoholinnholdet.
§ 3-2-3 Innførsel
Ved innførsel av avgiftspliktige varer som inneholder mer enn 2,5 volumprosent alkohol, må virksomheter som ikke er registrert forevise
- bevilling eller tillatelse fra Rusmiddeldirektoratet,
- tillatelse fra Utenriksdepartementet for så vidt gjelder fremmede makters representasjon eller
- tillatelse fra Forsvarsdepartementet for så vidt gjelder NATO-personell.
§ 3-2-4 Merking og måling
(1) Alle beholdere, gjærkar og lagerfat som brukes i produksjons- eller lagerlokale, ved transport eller ved innførsel og utførsel, skal ha nummer, produktangivelse og angivelse av rominnhold i liter. Gjærkarene skal ha innretning eller angivelse som enkelt gir anledning til å bestemme mengden i hvert enkelt gjærkar.
(2) Alle forbrukerpakninger som inneholder avgiftspliktige varer, skal være klart merket med rominnhold, produktets alkoholinnhold og produsentens navn og hjemsted. Forbrukerpakninger som inneholder øl til og med 4,75 volumprosent alkohol, skal merkes med avgiftsklasse. Det samme gjelder alle transportfat som inneholder øl.
(3) Tolldistriktet kan når som helst foreta ettermålinger av slike beholdere som er nevnt i denne bestemmelsen.
(4) Tolldistriktet kan i særskilte enkeltstående tilfeller gi tillatelse til annen merking.
Kap. 3-3 Avgift på teknisk sprit
§ 3-3-1 Saklig virkeområde
Avgiftsplikten omfatter alkohol med alkoholstyrke over 0,7 volumprosent alkohol som leveres til teknisk, vitenskapelig eller medisinsk bruk og som er gjort utjenlig til drikk (denaturert) eller på annen måte finnes garantert mot å bli brukt til drikk (teknisk sprit).
§ 3-3-2 Når avgiftsplikten oppstår
Avgiftsplikten oppstår ved salg fra Arcus Produkter AS eller fra andre som har fått tillatelse til salg etter Finansdepartementets forskrift 25. februar 1955 nr. 1 om omsetning og denaturering av sprit til teknisk, vitenskapelig og medisinsk bruk m.v.
§ 3-3-3 Avgiftsgrunnlag, -beregning og –sats
(1) Avgiften beregnes etter følgende grupper og satser:
- Avgiftsgruppe 1:
Leger, tannleger, veterinærer, kommune/fylke, undervisning i ungdomsskole og videregående skole, næringsmiddelproduksjon og brennevin til industri, kr 466,00 pr. liter av 100 volumprosent alkohol.
- Avgiftsgruppe 2:
Vitenskapelige og statlige høyskoler etter lov 12. mai 1995 nr. 22, laboratorier, sykehus, blodbanker og statlige laboratorier,
kr 177,00 pr. liter av 100 volumprosent alkohol.
- Avgiftsgruppe 3:
Aroma- og essensproduksjon, tinkturproduksjon, farmasøytisk produksjon, sjokolade- og dropsindustri,
kr 58,00 pr. liter av 100 volumprosent alkohol.
- Avgiftsgruppe 4:
Isopropanol, denaturert sprit, ren sprit underlagt spritkontroll, universitetene etter lov 12. mai 1995 nr. 22 og Norges landbrukshøyskole,
kr 0,00 pr. liter av 100 volumprosent alkohol.
(2) Alkohol i essenser som innføres, avgiftsbelegges etter første ledd bokstav c.
(3) Spørsmål om plassering i avgiftsgruppe, fastsettelse av kvote og vilkår for kjøp avgjøres av Nemnda for teknisk sprit.
Kap. 3-4 Avgift på alkoholfrie drikkevarer
§ 3-4-1 Saklig virkeområde
(1) Avgiftsplikten omfatter kullsyrefrie og kullsyreholdige alkoholfrie drikkevarer.
(2) Blandinger av avgiftspliktige og avgiftsfrie varer er avgiftspliktige.
(3) Fritak for avgift etter Stortingets vedtak om avgift på kullsyrefrie alkoholfrie drikkevarer § 2 bokstav a avgrenses etter Landbruksdepartementets forskrift 10. desember 1971 nr. 1 for vegetabilske konserver.
(4) Kullsyrefrie alkoholfrie drikkevarer som tilfredsstiller vilkårene i Landbruksdepartementets forskrifter for produksjon, merking og omsetning av spiseis fastsatt ved kgl.res. 15. april 1977, er ikke avgiftspliktige.
§ 3-4-2 Avgiftsgrunnlag og -beregning
Avgiften beregnes pr. liter.
Kap. 3-5 Avgifter på drikkevareemballasje (miljø- og grunnavgift)
§ 3-5-1 Saklig virkeområde
(1) Avgiftsplikten omfatter inneremballasje til drikkevarer. Som inneremballasje anses den emballasjeenhet som drikkevaren er tappet på. På slik emballasje skal det beregnes følgende avgifter:
- Miljøavgift.
- Grunnavgift. Avgiftsplikten omfatter kun engangsemballasje. Som engangsemballasje anses emballasje som ikke kan gjenbrukes i sin opprinnelige form.
- Avgiftsplikten omfatter ikke emballasje med rominnhold på minst fire liter.
- For øvrig gjelder bestemmelsene i § 3-4-1 tilsvarende.
§ 3-5-2 Avgiftsgrunnlag og -beregning
Avgiften beregnes pr. emballasjeenhet.
§ 3-5-3 Avgiftsreduksjon etter returandel
(1) For inneremballasje som inngår i et retursystem reduseres miljøavgiften med den returandel som er fastsatt i medhold av Miljøverndepartementets forskrift 10. desember 1993 nr. 1182 om retursystemer for emballasje til drikkevarer.
(2) De enkelte returselskap skal gi Toll- og avgiftsdirektoratet (senere kalt direktoratet) melding om nye medlemmer innen den 15. i hver måned. Den enkelte medlemsbedrift kan betale redusert sats fra den 1. i måneden etter at direktoratet fikk slik melding.
Kap. 3-6 CO 2-avgift på mineralske produkter
§ 3-6-1 Saklig virkeområde
Avgiftsplikten omfatter:
- Mineralolje. Som mineralolje anses parafin, fyringsparafin, gassolje, dieselolje og fyringsolje. Etter direktoratets nærmere bestemmelser omfattes også annen mineralolje som kan benyttes til avgiftspliktig formål.
- Kull og koks. Som kull og koks anses varer som ved innførselen eller omsetningen hører under tolltariffens posisjon eller varenummer:
- 27.01: Steinkull; briketter og liknende fast brensel fremstilt av steinkull.
- 27.02: Brunkull, også agglomerert, unntatt gagat (jett).
- 27.04: Koks og halvkoks av steinkull eller brunkull, også agglomerert; retortkull.
- 27.08.2000: Bekkoks fremstilt av steinkulltjære eller annen mineralsk tjære.
- 27.13.1100: Petrolkoks, ubrent.
- 27.13.1200: Petrolkoks, brent.
- Bensin. Som bensin anses også blandinger dersom bensin er hovedbestanddel og blandingen kan benyttes som motordrivstoff. Avgiftsplikten omfatter ikke white spirit, kristall (krystallolje) og dilutin.
§ 3-6-2 Avgiftsgrunnlag og -beregning
(1) Avgift på mineralolje beregnes pr. volumliter. Andel innblandet biodiesel i mineraloljen inngår ikke i avgiftsgrunnlaget. Importører skal kunne fremlegge prøve og analysesertifikat eller annen dokumentasjon fra produsent, som viser andel biodiesel i mineraloljen. Produsenter skal føre nøyaktig måling av biodiesel i mineraloljen.
(2) Avgift på kull og koks beregnes på grunnlag av varens vekt i kilo.
(3) Avgift på bensin beregnes pr. volumliter. Registrerte virksomheter kan føre bensin uten avgift i avgiftsoppgaven dersom bensinen er gjenvunnet i VRU-anlegg (Vapour Recovery Unit) i Norge.
§ 3-6-3 Avgiftsfritak for industriell virksomhet
(1) For varer som brukes som råstoff i industriell virksomhet, gis det refusjon av avgift i den utstrekning utslipp av karbon til luft er lavere enn karboninnholdet i de benyttede produkter skulle tilsi.
- Fritaket gjennomføres etter bestemmelsene i § 2-3.
§ 3-6-4 Avgiftsfritak for råvarer mv.
(1) Kull og koks til bruk som reduksjonsmiddel er fritatt for avgift. Fritaket omfatter bare den mengde kull eller koks som er nødvendig for å gjennomføre reduksjonsprosessen.
(2) Kull og koks til framstilling av klinker i forbindelse med sementproduksjon og løs leca (lecaklinker) er fritatt for avgift.
(3) Fritakene gjennomføres etter bestemmelsene i § 2-3.
§ 3-6-5 Avgiftsfritak ved utførsel
Det gis fritak for avgift ved utførsel av mineralolje dersom det utføres over 4000 liter. For bensin er grensen 400 liter.
Kap. 3-7 Svovelavgift på mineralske produkter mv.
§ 3-7-1 Saklig virkeområde
Avgiftsplikten omfatter mineralolje. Som mineralolje anses parafin, fyringsparafin, gassolje, dieselolje og fyringsolje. Etter direktoratets nærmere bestemmelser omfattes også annen mineralolje som kan benyttes til avgiftspliktig formål.
§ 3-7-2 Når avgiftsplikten oppstår
For utslipp fra virksomheter som måler utslipp, oppstår avgiftsplikten når utslippet finner sted.
§ 3-7-3 Avgiftsgrunnlag, -beregning og -sats
Avgiften beregnes pr. volumliter.
§ 3-7-4 Avgiftsfritak ved utførsel
Det gis fritak for avgift ved utførsel av mineralolje dersom det utføres over 4000 liter. For bensin er grensen 400 liter.
§ 3-7-5 Avgiftsreduksjon ved redusert svovelutslipp
(1) Svovelavgiften reduseres dersom utslippet av svovel til atmosfæren er mindre enn svovelinnholdet i de benyttede avgiftsbelagte produkter skulle tilsi, jf. Stortingets vedtak om svovelavgift § 3 nr. 1 bokstav d.
(2) For mineralolje gis det avgiftsreduksjon etter følgende tabeller:
Tabell a
Der det er betalt avgift etter Stortingets vedtak om svovelavgift § 1 nr. 1 (generell sats), gis refusjon etter følgende tabell:
|
Refusjon (øre/l) ved forskjellige rensegrader (%) |
|
Pst. svovel i oljen |
10-24 |
25-34 |
35-44 |
45-54 |
55-64 |
65-74 |
75-84 |
85-94 |
95-100 |
|
T.o.m. 0,05 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
|
Over 0,05 t.o.m. 0,25 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
7,0 |
7,0 |
7,0 |
|
0,25 t.o.m. 0,50 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
7,0 |
7,0 |
7,0 |
7,0 |
14,0 |
14,0 |
|
0,50 t.o.m. 0,75 |
0,0 |
0,0 |
7,0 |
7,0 |
7,0 |
14,0 |
14,0 |
14,0 |
21,0 |
|
0,75 t.o.m. 1,00 |
0,0 |
7,0 |
7,0 |
14,0 |
14,0 |
14,0 |
21,0 |
21,0 |
28,0 |
|
1,00 t.o.m. 1,25 |
7,0 |
7,0 |
14,0 |
14,0 |
21,0 |
21,0 |
28,0 |
28,0 |
35,0 |
|
1,25 t.o.m. 1,50 |
7,0 |
7,0 |
14,0 |
21,0 |
21,0 |
28,0 |
28,0 |
35,0 |
42,0 |
|
1,50 t.o.m. 1,75 |
7,0 |
14,0 |
14,0 |
21,0 |
28,0 |
28,0 |
35,0 |
42,0 |
49,0 |
|
1,75 t.o.m. 2,00 |
7,0 |
14,0 |
21,0 |
28,0 |
28,0 |
35,0 |
42,0 |
49,0 |
56,0 |
|
2,00 t.o.m. 2,25 |
7,0 |
14,0 |
21,0 |
28,0 |
35,0 |
42,0 |
49,0 |
56,0 |
63,0 |
|
2,25 t.o.m. 2,50 |
14,0 |
21,0 |
28,0 |
35,0 |
42,0 |
49,0 |
56,0 |
63,0 |
70,0 |
|
2,50 t.o.m. 2,75 |
14,0 |
21,0 |
28,0 |
35,0 |
42,0 |
49,0 |
56,0 |
70,0 |
77,0 |
|
2,75 t.o.m. 3,00 |
14,0 |
21,0 |
28,0 |
42,0 |
49,0 |
56,0 |
63,0 |
77,0 |
84,0 |
|
3,00 t.o.m. 3,25 |
14,0 |
28,0 |
35,0 |
42,0 |
49,0 |
63,0 |
70,0 |
84,0 |
91,0 |
|
3,25 t.o.m. 3,50 |
14,0 |
28,0 |
35,0 |
49,0 |
56,0 |
63,0 |
77,0 |
91,0 |
98,0 |
|
3,50 t.o.m. 3,75 |
21,0 |
28,0 |
42,0 |
49,0 |
63,0 |
70,0 |
84,0 |
98,0 |
105,0 |
|
3,75 t.o.m. 4,00 |
21,0 |
28,0 |
42,0 |
56,0 |
63,0 |
77,0 |
84,0 |
105,0 |
112,0 |
Tabell b
Der det er betalt avgift etter Stortingets vedtak om svovelavgift § 1 nr. 2 (redusert sats) gis refusjon etter følgende tabell:
|
Refusjon (øre/l) ved forskjellige rensegrader (%) |
|
Pst. svovel i |
10-24 |
25-34 |
35-44 |
45-54 |
55-64 |
65-74 |
75-84 |
85-94 |
95-100 |
|
oljen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
T.o.m. 0,05 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
|
over 0,05 t.o.m. 0,25 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
2,7 |
2,7 |
2,7 |
|
over 0,25 t.o.m. 0,50 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
2,7 |
2,7 |
2,7 |
2,7 |
5,4 |
5,4 |
|
over 0,50 t.o.m. 0,75 |
0,0 |
0,0 |
2,7 |
2,7 |
2,7 |
5,4 |
5,4 |
5,4 |
8,1 |
|
over 0,75 t.o.m. 1,00 |
0,0 |
2,7 |
2,7 |
5,4 |
5,4 |
5,4 |
8,1 |
8,1 |
10,8 |
|
over 1,00 t.o.m. 1,25 |
2,7 |
2,7 |
5,4 |
5,4 |
8,1 |
8,1 |
10,8 |
10,8 |
13,5 |
|
over 1,25 t.o.m. 1,50 |
2,7 |
2,7 |
5,4 |
8,1 |
8,1 |
10,8 |
10,8 |
13,5 |
16,2 |
|
over 1,50 t.o.m. 1,75 |
2,7 |
5,4 |
5,4 |
8,1 |
10,8 |
10,8 |
13,5 |
16,2 |
18,9 |
|
over 1,75 t.o.m. 2,00 |
2,7 |
5,4 |
8,1 |
10,8 |
10,8 |
13,5 |
16,2 |
18,9 |
21,6 |
|
over 2,00 t.o.m. 2,25 |
2,7 |
5,4 |
8,1 |
10,8 |
13,5 |
16,2 |
18,9 |
21,6 |
24,3 |
|
over 2,25 t.o.m. 2,50 |
5,4 |
8,1 |
10,8 |
13,5 |
16,2 |
18,9 |
21,6 |
24,3 |
27,0 |
|
over 2,50 t.o.m. 2,75 |
5,4 |
8,1 |
10,8 |
13,5 |
16,2 |
18,9 |
21,6 |
27,0 |
29,7 |
|
over 2,75 t.o.m. 3,00 |
5,4 |
8,1 |
10,8 |
16,2 |
18,9 |
21,6 |
27,0 |
29,7 |
32,4 |
|
over 3,00 t.o.m. 3,25 |
5,4 |
10,8 |
13,5 |
16,2 |
18,9 |
24,3 |
27,0 |
32,4 |
35,1 |
|
over 3,25 t.o.m. 3,50 |
5,4 |
10,8 |
13,5 |
18,9 |
21,6 |
24,3 |
29,7 |
35,1 |
37,8 |
§ 3-7-6 Vilkår for avgiftsreduksjon
(1) Det er et vilkår for avgiftsreduksjonen at Statens forurensingstilsyn eller et akkreditert laboratorium, jf. § 5-12, har gitt uttalelse om den produksjonsmåte eller rensemetode som reduserer SO 2-utslippet. Av uttalelsen skal det framgå hvilken grad av redusert SO 2-utslipp som forventes oppnådd ved produksjons- eller rensemetoden.
(2) Ved endring av produksjonsmåte eller rensemetode skal virksomheten straks gi melding om dette til tolldistriktet. Uttalelse fra Statens forurensingstilsyn eller akkreditert laboratorium må da innhentes på nytt etter reglene i første ledd.
(3) Ved bruk av mineralolje skal virksomheten minst en gang i kvartalet foreta måling av det reduserte svovelutslippet. Unntak fra kravet om kvartalsvise målinger kan gjøres i tilfelle der det dokumenteres at en fast andel av de benyttede, avgiftsbelagte produkters svovelinnhold bindes i produksjonsprosessen.
§ 3-7-7 Gjennomføring av avgiftsreduksjonen
(1) Registrerte virksomheter kan i avgiftsoppgaven deklarere differansen mellom full avgiftssats og det refusjonsbeløp som refererer seg til redusert utslipp. Første gang avgiftsreduksjonen deklareres, skal uttalelse fra Statens forurensingstilsyn eller et akkreditert laboratorium, jf. § 5-12, vedlegges avgiftsoppgaven. Registrerte virksomheter kan, ved endret produksjonsmåte eller rensemetode, jf. § 3-7-6 annet ledd, deklarere ny binde- og/eller rensegrad, før uttalelse fra Statens forurensingstilsyn eller akkreditert laboratorium foreligger. Dersom det fram til ny uttalelse foreligger, er stipulert for høyt eller lavt utslipp, skal dette avregnes på neste periodes avgiftsoppgave.
(2) Ikke registrerte virksomheter kan søke om refusjon kvartalsvis. Søknad om refusjon sendes tolldistriktet. Søknaden skal vedlegges prøvningsrapport fra akkreditert laboratorium, jf. § 5-12.
Kap. 3-8 Avgift på smøreolje mv.
§ 3-8-1 Saklig virkeområde
(1) Avgiftsplikten omfatter:
- motor- og girsmøreolje (auto, marine og fly) og industrielle smøreoljer som hører under tolltariffens varenummer 27.10.1981, 27.10.1983, 27.10.1985, 27.10.1987, 27.10.1991, 27.10.1993, 27.10.1994, 27.10.1999, 27.10.9100, 27.10.9900, 34.03.1900 og 34.03.9900,
- hydrauliske oljer som hører under tolltariffens varenummer 27.10.0099 og 38.19.0000.
(2) Avgiftsplikten gjelder mineraloljebaserte smøreoljer og tilsvarende produkter av annen opprinnelse.
(3) Avgiftsplikten omfatter ikke prosess-, transformator- og bryteroljer. Disse oljene er avgiftsfrie selv om de hører under varenummer som er nevnt i første ledd.
(1) Avgiften beregnes pr. volumliter.
(2) Dersom varen omsettes i detaljpakninger, skal det gis opplysning om vareenhetens størrelse. Vare som er angitt i vekt, avgiftsbelegges pr. liter omregnet etter spesifikk vekt.
Kap. 3-9 Avgift på bensin
§ 3-9-1 Saklig virkeområde
- Avgiftsplikten omfatter bensin. Videre omfattes blandinger dersom bensin er hovedbestanddel og blandingen kan benyttes som motordrivstoff. Avgiftsplikten omfatter ikke white spirit, kristall (krystallolje) og dilutin.
- Avgiften beregnes i tillegg til CO 2- og svovelavgift.
§ 3-9-2 Avgiftsgrunnlag og -beregning
(1) Avgiften beregnes pr. volumliter.
(2) Registrerte virksomheter kan føre bensin uten avgift i avgiftsoppgaven dersom bensinen er gjenvunnet i VRU-anlegg (Vapour Recovery Unit) i Norge.
§ 3-9-3 Avgiftsfritak ved utførsel
Det gis fritak for avgift ved utførsel av bensin dersom det utføres over 400 liter.
§ 3-9-4 Tilskudd til båt eller snøscooter i veiløse strøk
(1) Det gis tilskudd som kompensasjon for avgift på bensin til båt eller snøscooter i veiløse strøk. Tilskudd gis til
- fastboende som er uten helårs veiforbindelse og som er avhengige av å bruke mer enn 100 liter bensin pr. år til egen motorbåt eller snøscooter for å komme frem til bilvei eller kai som har regulært daglig ruteanløp,
- eier av båt i Finnmark når båten hovedsakelig (minst 80 pst.) nyttes i næring på elver eller vassdrag i Finnmark. Det gis ikke tilskudd for fritidsbruk.
(2) Det gis bare tilskudd for motorbåt eller snøscooter som er registrert.
(3) Det gis ikke tilskudd til personer som får tilskudd gjennom tilskuddsordningen for fyrtjenestemenn eller reindriftsavtalen til drift av snøscootere i reindriften. Det gis heller ikke tilskudd til bruk av båt som er registrert i merkeregisteret for fiskefartøyer når eieren er yrkesaktiv fisker eller fangstmann.
(4) Ordningen gjennomføres ved at søknad om tilskudd sendes gjennom lensmann eller politi på bostedet til tolldistriktet. Søknad framsettes en gang i året og skal sendes lensmann eller politi innen utgangen av januar det etterfølgende året.
(5) Søknaden skal inneholde opplysninger om
- søkerens navn og postadresse,
- registreringskjennetegnet for motorbåten eller snøscooteren,
- søkerens bosted og den korteste avstanden fra bosted til bilvei eller til kai som angitt i første ledd,
- hva slags bruk av egen motorbåt eller snøscooter søknaden gjelder,
- forbruk av bensin i søknadsåret for å komme fram til vei eller kai,
- søkeren får tilskudd gjennom ordninger nevnt i tredje ledd.
(6) Distriktstollstedet utbetaler tilskudd etter følgende satser:
|
Bensinforbruk: |
Tilskudd kr: |
|
Under 100 liter |
kr 0 |
|
100 - 299 liter |
kr 955 |
|
300 - 599 liter |
kr 1814 |
|
600 - 899 liter |
kr 2802 |
|
900 - 1199 liter |
kr 3704 |
|
1200 - 1499 liter |
kr 4596 |
|
1500 liter og over |
kr 5487 |
Tilskudd gis årlig. Utbetalingen skjer etterskuddsvis.
Kap. 3-10 Grunnavgift på fyringsolje mv.
§ 3-10-1 Saklig virkeområde
(1) Avgiftsplikten omfatter mineralolje. Som mineralolje anses parafin, fyringsparafin, gassolje, dieselolje og fyringsolje. Etter Toll- og avgiftsdirektoratets nærmere bestemmelser omfattes også annen mineralolje som kan benyttes til avgiftspliktig formål.
- Avgiften beregnes i tillegg til CO 2- og svovelavgift.
§ 3-10-2 Unntak fra avgiftsplikten
Unntatt fra avgiftsplikten er olje som pålegges avgift etter forskriften kap. 3-11.
§ 3-10-3 Avgiftsgrunnlag og -beregning
(1) Avgiften beregnes pr. volumliter.
(2) Andel innblandet biodiesel i mineralolje inngår ikke i avgiftsgrunnlaget. Importører skal kunne fremlegge prøve og analysesertifikat eller annen dokumentasjon fra produsent, som viser andel biodiesel i mineraloljen. Produsenter skal føre nøyaktig måling av biodiesel i mineraloljen.
§ 3-10-4 Avgiftsfritak ved utførsel
Det gis fritak for avgift ved utførsel av mineralolje dersom det utføres over 4000 liter.
Kap. 3-11 Avgift på mineralolje til framdrift av motorvogn (autodiesel)
§ 3-11-1 Saklig virkeområde
(1) Avgiftsplikten omfatter mineralolje til framdrift av motorvogn (autodiesel). Som mineralolje anses parafin, fyringsparafin, gassolje, dieselolje og fyringsolje. Etter direktoratets nærmere bestemmelser omfattes også annen mineralolje som kan benyttes til framdrift av motorvogn.
(2) Som mineralolje til framdrift av motorvogn anses all mineralolje som ikke er merket på det tidspunkt avgiftsplikten oppstår. Avgift beregnes når den avgiftspliktige ikke på betryggende måte kan dokumentere at mineraloljen er merket etter reglene i
§§ 3-11-3 til 3-11-6.
(3) På vilkår fastsatt av direktoratet omfattes følgende produkter og anvendelsesområder ikke av merkebestemmelsene:
- tung fyringsolje (mineralolje som inneholder destillasjonsrest),
- tungdestillat (gassolje med tåkepunkt over fem grader C),
- flyparafin levert til bruk for luftfartøy,
- mineralolje som nyttes som råstoff i industriell virksomhet, dersom den av hensyn til bruken ikke kan merkes,
- mineralolje som leveres i detaljpakning på maksimum fem liter, i den utstrekning det fremgår av pakningen at varen er til annen bruk enn framdrift av motorvogn.
(4) Avgiften beregnes i tillegg til CO 2- og svovelavgift.
§ 3-11-2 Avgiftsgrunnlag og -beregning
(1) Avgiften beregnes pr. volumliter.
(2) Andel innblandet biodiesel i mineralolje inngår ikke i avgiftsgrunnlaget. Importører skal kunne fremlegge prøve og analysesertifikat eller annen dokumentasjon fra produsent, som viser andel biodiesel i mineraloljen. Produsenter skal føre nøyaktig måling av biodiesel i mineraloljen.
§ 3-11-3 Tillatelse til merking
(1) Merking av mineralolje må bare foretas ved anlegg som har tillatelse av tolldistriktet. Tillatelse gis kun for anlegg hvor en registrert avgiftspliktig selv står for driften. Tolldistriktet kan av hensyn til en betryggende kontroll sette vilkår for tillatelsen.
(2) Tillatelsen kan trekkes tilbake med en måneds varsel dersom forholdene ikke er betryggende. Dersom det avdekkes overtredelser av bestemmelser gitt i eller i medhold av lov 19. mai 1933 om særavgifter, kan tillatelsen trekkes tilbake med øyeblikkelig virkning.
§ 3-11-4 Tidspunkt for merking av mineralolje - hovedregel
(1) Merking skal senest skje på det tidspunkt avgiftsplikten oppstår. Mineraloljen skal være merket før den lastes om bord i transportmiddel.
(2) Dersom merking skjer ved tilsetting på selve lagertanken, har tolldistriktet til enhver tid rett til å kreve opplysninger om hvilke lagertanker som inneholder merkede produkter og hvilke som inneholder umerkede.
(3) Dersom merking skjer etter at oljen har forlatt lagertanken, skal det for hver leveranse registreres og dokumenteres mengde mineralolje og mengde tilsatt merkestoff. Tanker, fyllingsanlegg, styringsenheter mv. skal være betryggende sikret mot manipulering og mot at uvedkommende kan skaffe seg adgang til slike steder.
§ 3-11-5 Tidspunkt for merking av mineralolje - unntak
Tolldistriktet kan gi tillatelse til at merking skjer på et senere tidspunkt enn angitt i § 3-11-4 første ledd dersom
- det foreligger spesielle forhold (force majeure mv.). Det er et vilkår at merking kan skje på betryggende måte. Tolldistriktet kan sette vilkår for tillatelsen, herunder at merking skal skje under tollvesenets kontroll. Kostnadene kan kreves dekket av rekvirenten,
- en registrert virksomhet leverer mineralolje fra tankbåt, eller
- særlige hensyn gjør det hensiktsmessig å foreta merking av mineralolje ved anlegg som drives av frittstående virksomheter. Anlegget må være underlagt en registrert virksomhets kontrollverk. Den registrerte virksomheten må ha full adgang til å kontrollere driften, og må ha instruksjonsmyndighet med hensyn til anleggets drift.
§ 3-11-6 Merkestoffer
Merking av mineralolje skal skje med følgende stoffer og i følgende mengde pr. liter levert olje:
- 0,005 gram 4-,N-etyl,N- [ 2- [ 1-(2-metylpropoxy)etoxyl ] etyl ] aminoazobenzen (Solvent Yellow 124), og
- 0,005 gram av følgende derivater av 1,4-diaminoantrakinon, enkeltvis eller i blanding:
1.
|
1,4-bis-N- |
-2-etylhexyl- og/eller -3-(2-etylhexyloxi)propyl- og/eller -3-metoxypropyl- |
Aminoantrakinon |
(Solvent Blue 79) |
eller
2.
|
1,4-bis-N- |
-etyl- og/eller -amyl- og/eller -2-etylhexyl- |
Aminoantrakinon |
(Solvent Blue 98) |
eller
3.andre tilsvarende antrakinonderivater i en slik mengde at de enkeltvis eller i blanding vil gi like sterk blå farge ved en spektrofotometrisk bestemmelse.
§ 3-11-7 Særskilt avgift ved urettmessig bruk av merket mineralolje
(1) Merket mineralolje kan benyttes til de anvendelsesområder som er angitt i Stortingets vedtak om avgift på mineralolje til framdrift av motorvogn (autodieselavgift) § 3. Annen bruk av merket mineralolje anses som urettmessig.
(2) Mineralolje anses som merket når den er merket etter reglene i §§ 3-11-3 til
3-11-6 og andelen merket olje overstiger 3 pst. Mineralolje anses også som merket når den inneholder andre lands merkestoffer, med mindre oljen er merket som høyavgiftsbelagt.
(3) Dersom det urettmessig er benyttet merket mineralolje, skal det beregnes avgift etter følgende tabell:
|
Motorvognens tillatte
Totalvekt i kg |
Avgift kr |
|
0 – 3499 |
20 000,- |
|
3500 - 7499 |
40 000,- |
|
7500 - 14999 |
60 000,- |
|
15000 - 19999 |
80 000,- |
|
20000 og over |
100 000,- |
(4) Avgiften nedsettes forholdsmessig dersom det dokumenteres at det på kjøretøyet ikke kan ha vært benyttet merket mineralolje urettmessig i en toårsperiode fra oppdagelsestidspunktet. Beløpet beregnes pr. påbegynt måned, likevel for minst to måneder. Beløpet avrundes oppad til nærmeste hele 100 kroner.
(5) Ved gjentakelse kan det ilegges dobbel avgift.
(6) Direktoratet kan i enkeltstående tilfeller frafalle eller sette ned avgiften for urettmessig bruk dersom det foreligger særlige omstendigheter.
Kap. 3-12 Forbruksavgift på elektrisk kraft
§ 3-12-1 Saklig virkeområde
(1) Avgiftsplikten omfatter forbruk av elektrisk kraft, herunder kraft som leveres uten vederlag og uttak til eget bruk.
(2) Forbruk som har direkte sammenheng med kraftproduksjon og fordeling, omfattes ikke av avgiftsplikten.
§ 3-12-2 Når avgiftsplikten oppstår
Avgiftsplikten oppstår ved levering av elektrisk kraft til forbruker og ved uttak til eget bruk hos produsenten.
§ 3-12-3 Avgiftsgrunnlag, -beregning og -sats
(1) Avgiften beregnes pr. kWh.
(2) Avgiften beregnes for hvert kvartal. Ved utskriving av forskuddsfaktura for del av avlesningsperiode (a konto utskrivninger), skal det foretas skjønnsmessig avgiftsberegninger.
(3) Dersom avgiftssatsen endres i en avlesningsperiode, beregnes avgiften for perioden ut fra en forholdsmessig fordeling av det avgiftspliktige kvantum etter tidligere og ny sats.
§ 3-12-4 Avgiftsfritak for industri, bergverk, arbeidsmarkedsbedrifter, veksthusnæringen og fjernvarmeprodusenter
(1) Elektrisk kraft som leveres til industri, bergverk, arbeidsmarkedsbedrifter som utøver industriproduksjon, veksthusnæringen og fjernvarmeprodusenter er fritatt for avgift.
(2) Fritaket gjelder elektrisk kraft som benyttes av bedriften selv, innenfor de deler av bedriften som er registrert under følgende næringshovedområder eller -grupper:
- bedrifter innenfor Statistisk sentralbyrås næringshovedområde C Bergverksdrift og utvinning,
- bedrifter innenfor Statistisk sentralbyrås næringshovedområde D Industri,
- arbeidsmarkedsbedrifter innenfor Statistisk sentralbyrås næringshovedgruppe 85.3 Sosial- og omsorgstjenester, dersom utøvelsen av virksomheten etter sin art tilsvarer virksomhet som faller innenfor næringshovedområde C eller D,
- bedrifter som har veksthus med elektrisk varmeanlegg,
- fjernvarmeprodusenter innenfor Statistisk sentralbyrås næringshovedgruppe 40.3.
§ 3-12-5 Avgrensing av fritaket
Fritaket i § 3-12-4 omfatter ikke elektrisk kraft til administrasjonsbygg. Som administrasjonsbygg anses bygg hvor arealet knyttet til administrasjon utgjør 80 pst. eller mer av byggets totale areal. Det skal betales avgift av all kraft levert til slike bygg. For bedrifter som har montert egne målere for kraft levert til administrasjonsbygg, skal faktisk forbruk legges til grunn ved fastsettelse av avgiftsgrunnlaget. Bedrifter uten slike målere skal opplyse kraftleverandøren om hvor stor andel av den leverte kraften som er avgiftspliktig.
§ 3-12-6 Vilkår for fritak for fjernvarmeprodusenter
Fjernvarmeprodusenter får bare fritak dersom bedriften, med unntak av en oppbyggingsperiode på inntil tre år, bruker minst 50 pst. avfall, bioenergi, spillvarme og/eller varmepumper som energikilde og bedriften leverer fjernvarme til forbrukere utenfor egen næringsvirksomhet.
§ 3-12-7 Gjennomføring av fritaket
(1) Fritaket gjennomføres ved at kraftleverandøren leverer kraft uten fakturering av avgift. For statskraftkontrakter hvor kraftprisen er avtalt inkludert avgift ("1976-kontrakter" og "2 TWh-kontrakter") leveres kraft uten fakturering av avgift. Prisen reduseres med det beløp som tilsvarer el-avgiftssatsen for 1992 (4,15 øre pr. kWh) prisjustert for senere år.
(2) Dersom det for ett abonnement leveres kraft til formål som dels faller innunder og dels utenfor avgiftsfritaket, skal det foretas en fordeling av kraftforbruket.
§ 3-12-8 Dokumentasjon
Fritaksberettigede bedrifter må legge frem følgende dokumentasjon for kraftleverandøren:
- Bekreftelse på næringshovedområde fra Statistisk Sentralbyrå, med mindre direktoratet bestemmer noe annet.
- Bedrifter i veksthusnæringen må også legge frem bekreftelse fra fylkeslandbrukskontoret eller landbrukskontoret om at de har veksthus med elektrisk varmeanlegg.
- Fjernvarmeprodusenter må også legge frem dokumentasjon på bruk av energikilde ved kopi av innvilget støtte til fjernvarmeanlegg eller annen lignende dokumentasjon. Fjernvarmeprodusenter under oppbygging må dokumentere dette ved for eksempel uttalelse fra Norges Vassdrags- og energidirektorat eller Enova SF.
- For arbeidsmarkedsbedrifter kan direktoratet fastsette krav om fremleggelse av tilleggsdokumentasjon for type produksjon.
Kap. 3-13 Avgift på sluttbehandling av avfall
§ 3-13-1 Saklig virkeområde
(1) Avgiftsplikten omfatter avfall innlevert til sluttbehandling.
(2) Jordmasser mv. til endelig avslutning av deponi omfattes ikke av avgiftsplikten. Det samme gjelder masser til pålagt, jevnlig tildekking i tråd med retningslinjer gitt av forurensningsmyndighetene.
(3) Forurensede jord- og løsmasser omfattes ikke av avgiftsplikten. Det er et vilkår for fritak at massene ble forurenset før 1. januar 1999. For avfall fra avfallsdeponi er det et vilkår for fritak at deponiet ble avsluttet før 1. januar 1999.
(4) Energianlegg i industrien som benytter avfallsbaserte brensler i produksjonen, anses som gjenvinningsanlegg og omfattes ikke av avgiftsplikten.
(5) Ensartet uorganisk materiale som legges inn på særskilt opplagsplass, omfattes ikke av avgiftsplikten, jf. Stortingets vedtak om avgift på sluttbehandling av avfall § 2 bokstav c. Med særskilt opplagsplass menes område avsatt for kun en avfallstype eller -blanding. Som ensartet uorganisk materiale anses materiale som ikke inneholder organisk karbon. Etter innhentet uttalelse fra forurensningsmyndighetene kan også materiale med mindre mengder organisk karbon anses som slikt materiale.
§ 3-13-2 Når avgiftsplikten oppstår
Avgiftsplikten oppstår ved innlevering av avfall til sluttbehandling.
§ 3-13-3 Definisjoner
(1) Med sluttbehandling menes deponering og forbrenning av avfall.
(2) Med avfall menes avfall etter lov 13. mars 1981 nr. 6 om vern mot forurensninger og om avfall § 27.
(3) Med deponi menes endelig anbringelsesplass for avfall.
§ 3-13-4 Avgiftsgrunnlag og -beregning
(1) Avgiften beregnes på grunnlag av mengde avfall levert til sluttbehandling målt i tonn.
(2) For deponi eller forbrenningsanlegg som ikke har installert vekt, beregnes avgiften på grunnlag av et maksimumsanslag for mottak av avfall pr. år. Maksimumsanslaget kan baseres på den mengden avfall deponiet eller anlegget har tillatelse fra forurensningsmyndighetene til å sluttbehandle. Avgiftsgrunnlaget pr. måned utgjør 1>/ 12 av maksimumsanslaget.
(3) For deponi eller forbrenningsanlegg uten vekt regnes avfallets volum (m 3>) om til vekt (tonn) ved at volumet multipliseres med en faktor på 0,5.
(4) For avfall levert direkte på avfallsplassen av private husholdninger som har betalt en enhetspris ved leveringen, beregnes avgiften av den vekt enhetsprisen er basert på. Dersom deponiet eller forbrenningsanlegget ikke tar betalt for slike leveringer, fastsettes avfallets vekt til 0,1 tonn pr. levering.
(5) Påløpt avgift på avfall som tas ut fra registrert virksomhets deponi eller forbrenningsanlegg til ombruk, gjenvinning og sortering for gjenvinning eller til annen registrert virksomhets deponi eller forbrenningsanlegg, føres til fradrag i virksomhetens avgiftsoppgave. Dersom mengde uttatt avfall overstiger mengden avgiftspliktig avfall som er innlevert i samme periode, føres overskytende til fradrag i avgiftsoppgaven for neste periode.
§ 3-13-5 Avgiftsreduksjon for forbrenningsanlegg med energiutnyttelse
(1) For forbrenningsanlegg med energiutnyttelse gjøres fradrag i tilleggsavgiften i avgiftsoppgaven i forhold til anleggets energiutnyttelsesgrad. Med energiutnyttelsesgrad menes forholdet mellom eksternt og internt utnyttet energimengde og produsert energimengde ut av kjelsystem tilgjengelig for energiutnyttelse regnet i prosent.
(2) Energiutnyttelsesgraden beregnes som et gjennomsnitt for hver måned, avrundet til nærmeste hele prosent.
Kap. 3-14 Avgift på trikloreten (TRI) og tetrakloreten (PER)
§ 3-14-1 Saklig virkeområde
(1) Avgiftsplikten omfatter trikloreten (TRI) og tetrakloreten (PER), herunder gjenvunnet TRI og PER. Videre omfattes TRI og PER som inngår som bestanddel i andre produkter, dersom mengden TRI og PER overstiger henholdsvis 1 pst. og 0,1 pst. av produktets totale vekt.
(2) Avgiftsplikten omfatter ikke TRI og PER som er gjenvunnet til eget bruk.
§ 3-14-2 Avgiftsgrunnlag og -beregning
(1) Avgiften beregnes på grunnlag av varens nettovekt.
(2) For TRI og PER som inngår som bestanddel i andre produkter betales avgift av andelen TRI og PER.
Kap. 3-15 Avgift på båtmotorer
§ 3-15-1 Saklig virkeområde
(1) Avgiftsplikten omfatter båtmotorer (fremdriftsmotorer) med minst ni hestekrefter, herunder motorer som er innmontert i båt. Videre omfattes industrimotorer eller andre motorer som markedsføres som egnet til marinisering, herunder løse motorblokker til slike motorer.
(2) Avgiftsplikten omfatter også motorer med utstyr for marinisering som tilbys for salg eller montering. Dette gjelder selv om tilbudet framsettes av forskjellige leverandører og faktureres hver for seg, når motor og mariniseringsutstyr tilbys samlet for salg, f.eks. gjennom felles annonsering, markedsføring mv. Tilsvarende gjelder ved innførsel, selv om innførselen fordeles på flere sendinger og skjer fra forskjellige leverandører og til forskjellige mottakere.
§ 3-15-2 Avgiftsgrunnlag og -beregning
(1) Avgiftsgrunnlaget er båtmotorens effekt målt i hestekrefter, jf. ICOMIA STANDARD nr. 28. Komplette hekkaggregater, utenbordsmotorer og andre båtmotorer med fremdriftsenhet, måles på propellaksel. Båtmotorer uten fremdriftsenhet måles på veivaksel. For løs motorblokk beregnes avgiften på veivaksel etter effekten på den båtmotor den er produsert for.
(2) Ved avgiftsberegningen skal effekten ikke settes lavere enn den høyeste motorstyrke som oppgis ved salg eller reklame her i landet.
§ 3-15-3 Avgiftsfritak for båtmotorer til skip og fiskefartøy
(1) Båtmotorer som leveres til bruk i fartøyer som er registrert i merkeregisteret for fiskefartøy, skipsregisteret (NOR) eller Norsk internasjonalt skipsregister (NIS), er fritatt for avgift. Fritaket omfatter ikke fritidsbåter.
(2) Fritaket omfatter også rednings- og hjelpebåter tilhørende fartøyer som nevnt i første ledd.
(3) Fritaket gjennomføres ved at båtmotorer leveres uten avgift mot erklæring om at båtmotoren er til bruk i fartøy som er eller vil bli registrert i skips- eller fiskebåtregisteret. Virksomhet som har beregnet avgift ved innførselen, kan søke tolldistriktet om refusjon av innbetalt avgift. Søker må da framlegge erklæring som nevnt i første punktum.
(4) Båteier skal melde fra til tolldistriktet dersom fartøyets registrering innen tre år fra registreringstidspunktet endres slik at vilkårene for avgiftsfritak ikke lenger er til stede. I slike tilfeller skal avgift innbetales. Avgiften beregnes forholdsmessig pr. måned.
§ 3-15-4 Uregistrert importørs adgang til avgiftsfri innførsel
For anvendelser som er fritatt for avgift etter Stortingets avgiftsvedtak, kan tolldistriktet etter søknad gi ikke registrerte importører tillatelse til avgiftsfri innførsel av båtmotorer.
Kap. 3-16 Avgift på sukker m.m.
§ 3-16-1 Saklig virkeområde
Avgiftsplikten omfatter:
- sukker (roe- og rørsukker),
- sirup og sukkeroppløsning av varer som nevnt i bokstav a. Dette gjelder likevel ikke melkesukker, kunsthonning, karamell, sukkerkulør og honning,
- andre varer som tolldistriktet finner er tjenlige som erstatning for avgiftspliktige varer.
§ 3-16-2 Avgiftsgrunnlag og -beregning
Avgiften beregnes av varens nettovekt. For den enkelte forbruksenhet og faktureringsenhet brukes tre desimaler.
§ 3-16-3 Avgiftsfritak for varer til ervervsmessig bruk
(1) Varer som omfattes av § 3-16-1 som benyttes i ervervsmessig produksjon av andre varer, er fritatt for avgift når:
- varer i flytende form leveres i enheter på minst 12,5 kg og andre varer leveres i inneremballasje på minst 25 kg, og
- varene innføres eller kjøpes hos registrert virksomhet mot erklæring om at varene skal benyttes i ervervsmessig produksjon av andre varer.
(2) Fritaket omfatter ikke varer til følgende virksomheter:
- anstalthusholdninger av alle slag o.l.,
- hoteller, restauranter, kaféer, kantiner, serverings- og cateringvirksomheter o.l.,
- kjøtt-, fiske-, delikatesseforretninger o.l.
(3) Fritaket gjennomføres etter bestemmelsene i § 2-3.
§ 3-16-4 Tilskudd til biavl
(1) Det gis tilskudd som kompensasjon for avgift på sukker som brukes til biavl, jf. Stortingets vedtak om avgift på sukker § 4 bokstav f. Tilskudd gis til birøktere med mer enn fem innvintrede bifolk. Tilskudd gis bare for de kvanta sukker som faktisk er brukt. For bikuber som finnes i Aust- og Vest-Agder, Rogaland, Hordaland, Sogn og Fjordane, Møre og Romsdal, Nordland, Troms og Finnmark gis det ikke tilskudd for mer enn 25 kg pr. kube pr. år. For bikuber i landets øvrige fylker gis det ikke tilskudd for mer enn 20 kg pr. kube pr. år.
(2) Birøkteren skal sende søknad om tilskudd i to eksemplarer til det lokale birøkterlag innen 15. oktober. Det lokale birøkterlag sender søknadene videre til Norges Birøkterlag AS innen 5. november, som samlet sender søknadene videre til direktoratet innen 15. desember.
(3) Tilskudd gis på grunnlag av avgiftssatsen pr. 1. september.
Kap. 3-17 Avgift på sjokolade- og sukkervarer m.m.
§ 3-17-1 Saklig virkeområde
Avgiftsplikten omfatter varer som hører under følgende varenummer i tolltariffen:
- Sukkervarer (herunder hvit sjokolade):
- 17.04.1000 - tyggegummi, også overtrukket med sukker,
andre:
- 17.04.9091 - karameller
-
-
- 17.04.9092 - pastiller, sukkertøy og drops
- ex 17.04.9099 - ellers, formet som (eller i form av), plater, stenger, figurer, kuler o.l.
- Sjokolade og andre næringsmidler som inneholder kakao:
- ex 18.06.2090 - i blokker, plater eller stenger
- 18.06.3100 - med fyll
- 18.06.3200 - uten fyll
-
- ex 18.06.9010 - annen sjokolade, herunder sukkervarer med innhold av kakao, støpt eller formet som figurer, kuler o.l.
c) Kjeks:
- ex 19.05.3100 - søte kjeks og småkaker
- ex 19.05.3200 - vafler og vaffelkjeks.
Varene er avgiftspliktige når de er:
- helt overtrukket (eventuelt unntatt bunnen) med sjokolade-(kakao-) og/eller sukkerholdig masse
- delvis overtrukket og/eller har mellomlag av slik masse som nevnt under 1, og hvor vekten av massen utgjør mer enn 50 prosent av kjeksens samlede vekt.
d) Drops, tyggegummi og andre godterier, herunder pastiller mv., uten innhold av sukker:
1. 21.06.9041 - drops
2. 21.06.9044 - tyggegummi, unntatt nikotintyggegummi
3. ex 21.06.9090 - andre godterier (tilsvarende varer som er avgiftspliktig etter bokstav a eller b).
e) Varer som hører under andre varenumre i tolltariffen fordi de er satt sammen eller pakket sammen med varer som ikke er nevnt i bokstav a-d. Avgiftsplikten omfatter ikke varer som er på eller i kaker under tolltariffens varenummer 19.05.9031.
§ 3-17-2 Avgiftsgrunnlag og -beregning
(1) Avgiften beregnes på grunnlag av varens nettovekt. For den enkelte forbruksenhet og faktureringsenhet brukes tre desimaler.
(2) Ikke spiselige bestanddeler av en vare regnes ikke med i nettovekten.
(3) For varer der det beregnes avgift etter § 3-17-1 bokstav e, skal det bare beregnes avgift av den avgiftspliktige delen.
§ 3-17-3 Avgiftsfritak for råstoff mv.
(1) Varer som brukes som råstoff mv. i egen bedrift til produksjon av avgiftsfrie varer er fritatt for avgift, jf. Stortingets vedtak om avgift på sjokolade- og sukkervarer m.m. § 2 bokstav d. Fritaket gjelder varer under tolltariffens posisjoner 17.04 og 18.06 i form av blokker, plater, stenger eller kuler mv.
(2) Varene er fritatt for avgift når
- varene foreligger i enheter med nettovekt over to kg og
- det dokumenteres gjennom produksjonskalkyler e.l. at varene er benyttet i produksjonen.
(3) Fritaket gjennomføres etter bestemmelsene i § 2-3.