Du er her: Finansdepartementet < Dokumenter < NOU-er < 10 Forslag til endringer... < 10.5 Oppsummering av...

NOU 2007: 8

En vurdering av særavgiftene

10.5 Oppsummering av utvalgets ­forslag

I tabell 10.2 presenterer utvalget en provenynøytral grunnpakke med forslag til avgiftsendringer. Pakken baserer seg på drøftingene i kapittel 9 og forslagene i kapittel 10. Grunnpakken er beregnet med et nivå på CO2-avgiften på 200 kroner. Dette tilsvarer om lag dagens pris på kvoter med levering i Kyotoperioden (2008-2012). Alternative satser på 100 og 300 kroner blir imidlertid også diskutert og presentert med provenyvirkninger i avsnitt 10.1.3. I grunnpakken er det også tatt hensyn til at en eventuell reduksjon i provenyet fra CO2-avgiften for olje- og gassutvinning som følge av et nivå på CO2-avgiften på under 300 kroner vil bli motsvart av økt proveny fra grunnrenteskatten i denne sektoren (78 pst. av overskuddet). Et bortfall av CO2-avgiften vil isolert sett øke oljeselskapenes overskudd. Av dette overskuddet betales 28 pst. inntektsskatt samt 50 pst. særskatt. Om lag 78 pst. av provenytapet knyttet til opphevelse av CO2-avgiften vil derfor tilfalle staten gjennom økte direkte skatter. Utvalget mener prinsipielt at provenytapet ved et bortfall av CO2-avgiften for petroleumssektoren bør kompenseres ved en økning i særskatten på petroleumssektoren, se avsnitt 10.1.3. Dette er imidlertid ikke tatt med i tabell 10.2 idet særskatten på petroleum ligger utenfor utvalgets mandat.

Fra tabell 1 ser vi at grunnpakken gir økt proveny på 5 875 mill. kroner, mens den også gir et bortfall av proveny på 5 440 mill. kroner. Dette gir en netto provenygevinst på 435 mill. kroner.

Utvalget konkluderer med at det bør innføres en generell avgift på sukker. Utvalget anbefaler at denne i første omgang settes på et slikt nivå at provenyet om lag tilsvarer provenyet fra dagens avgifter på sjokolade- og sukkervarer, ikke-alkoholholdige drikkevarer og sukkeravgiften. Disse avgiftene er derfor ikke omfattet av tabellene som viser provenyendringer av utvalgets forslag til endringer i særavgiftene. Som omtalt i avsnitt 10.3.4 anbefaler imidlertid utvalget at dersom det ikke er mulig å innføre en generell avgift på sukker, så bør sjokolade- og sukkervareavgiften fjernes. Dette vil gi et provenytap på om lag 1 mrd. kroner. Dette vil bare delvis kunne dekkes av provenygevinsten i utvalgets grunnpakke.

Provenyeffektene som presenteres nedenfor er basert på Finansdepartementets beregninger. Dette er provenyberegninger som tar hensyn til partielle atferdsendringer. Det tas altså ikke hensyn til at flere avgiftssatser endrer seg samtidig. Dersom det skal gjennomføres en omlegging av flere avgifter samtidig slik det forslås nedenfor, må det tas hensyn til effekter på priser, lønninger og realøkonomiske variable. Dette krever en analyse på en empirisk makromodell. Utvalget har ikke hatt anledning til å gjennomføre en slik analyse innenfor fristen for utvalgets arbeid.

Tabell 10.2 Særavgiftsutvalgets grunnpakke, CO2-avgift=200 kroner pr. tonn CO2

  MerprovenyProvenytap
Drivstoffavgifter
Autodieselavgiften økes til 4,64 kroner pr. liter2 900
Avgift på alternative drivstoff på samme nivå som bensinavgiften50
Innføre autodieselavgift (4,64 kroner pr. liter) for fritidsbåter30
CO2 -avgift
Avgiften på bensin reduseres til 200 kroner pr. tonn- 650
Avgiften på mineralolje reduseres til 200 kroner pr. tonn- 100
Fritak for industri omfattet av kvotesystemet- 120
Fritak for petroleumsutvinning omfattet av kvotesystemet1- 770
Innføre avgift på all bruk av gass, med fritak for anvendelser omfattet av ­kvotesystemet50
Avvikle lav sats for treforedlings-, fiskemel- og sildemelindustrien10
Avvikle fritak for fiske og fangst i nære farvann130
Sluttbehandlingsavgift
Deponiavgiften reduseres- 300
Utvide grunnlaget for forbrenningsavgiften20
Drikkevareemballasje
Grunnavgiften fjernes2- 550
Lavere sats på metall- 50
El-avgiften
Utvide til å omfatte alle husholdninger100
Bil- og båtavgifter
Engangsavgiften reduseres med 10 pst.- 1 400
Omregistreringsavgiften erstattes av mva. på avanse- 500
Båtmotoravgift gjøres progressiv3150
Alkoholavgifter
Økte alkoholavgifter635
Oppheve tax free ordningen41 000
Gradert sukkeravgift
Erstatter avgiftene på sjokolade, sukker og alkoholfrie drikkevarer00
Dokumentavgift
Innføre for borettslag mv.800
Frita næringsliv- 1000
Sum5 8755 440

1 En avvikling av CO2-avgiften vil isolert sett øke oljeselskapenes overskudd med om lag 3 500 mill. kroner. Av dette svarer næringen 28 pst. inntektsskatt og 50 pst. særskatt, slik at en avvikling av CO2-avgiften fører til økt proveny fra den direkte beskatningen av petroleumsvirksomheten med 2 730 mill. kroner. Nettoeffekten av forslaget blir dermed et provenytap på 770 mill. kroner.

2 Fjerning av grunnavgiften fra 1. januar 2008 vil isolert sett gi et provenytap på om lag 670 mill kr. En kan imidlertid regne med noe økte inntekter fra produktavgiftene på drikkevarer fordi etterspørselen etter slike drikkevarer vil øke når grunnavgiften fjernes. Finansdepartementet har anslått denne etterspørseleffekten til om lag 115 mill. kroner. Det samlede provenytapet ved fjerning av grunnavgiften kan derfor anslås til om lag 555 mill. kroner.

3 Utvalget foreslår å gjøre båtmotoravgiften progressiv slik at større motorer betaler relativt mer i avgift. Utvalget har ikke tatt stilling til detaljene i satsstrukturen, men mener at en rimelig differensiering vil kunne gi et merproveny på om lag 150 mill. kroner. Dette tilsvarer merprovenyet fra en flat satsøkning på 50 pst.

4 Provenyeffektene knyttet til endring av kvoter for innførsel er svært usikre. Det har sammenheng med at en må gjøre antakelser om folks endring i atferd. Det er naturlig å legge til grunn at dersom tax free-kvotene oppheves eller strammes inn, vil noe mer alkohol omsettes i Norge, og inntektene fra alkoholavgiftene vil således øke. Basert på svært usikre anslag antas det at en fjerning av tax free-kvoten (alkohol som er kjøpt avgiftsfritt) vil medføre en provengevinst på om lag 1000 mill. kroner.

Grunnpakken presentert i tabell 10.2 baserer seg på et flertall i utvalget. Flere av utvalgets medlemmer har særmerknader til enkelte deler av grunnpakken, se omtalen og særmerknader i kapittel 10.1 til 10.3. Siden det ikke er noe fast mindretall, har utvalget (av hensyn til oversiktlighet i framstillingen) imidlertid ikke funnet det hensiktsmessig å presentere hvilken mulig prioritering det enkelte medlem ville foreta for å tilfredsstille mandatets krav om provenynøytrale pakkeløsninger.