Ønsker differensiert eierskap i havbruksnæringa
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Fiskeri- og kystdepartementet
Nyhet | Dato: 27.07.2012
ESA har innledet en traktatbruddsprosedyre mot Norge. Bakgrunnen er en klage til ESA fra Marine Harvest. I klagen blir det hevdet at den norske eierkontrollen i havbruksnæringa strider mot EØS-regler.
ESA har innledet en traktatbruddsprosedyre mot Norge. Bakgrunnen er en klage til ESA fra Marine Harvest. I klagen blir det hevdet at den norske eierkontrollen i havbruksnæringa strider mot EØS-regler.
- Siden høsten 2010 har jeg hatt både skriftlig og muntlig kontakt med ESA om saken, deriblant også møte med overvåkingsorganets høyeste nivå, ESA- kollegiet i Brussel, i oktober 2011. Vi har argumentert med at det er fornuftig å ha regler for eierskap i havbruksnæringa i Norge, og at reglene ikke er i strid med EØS- avtalen, sier fiskeri- og kystminister Lisbeth Berg-Hansen.
Reglene om eierskap er ment som et av våre virkemidler for å opprettholde bosetting, sysselsetting og verdiskaping langs hele kysten. - Hvis man reiser langs kysten vår, ser man at det er positivt med store og små selskaper som utfyller hverandre, og har tilhørighet til sine lokalsamfunn. Jeg kommer til å jobbe for at vi skal ha regler og insentiver som holder fast ved det differensierte eierskapet vi i dag har i Norge, sier Berg-Hansen.
Fiskeri- og kystdepartementet mottok et åpningsbrev fra ESA 11. juli i saken om eierskapsbegrensning i havbruksnæringen. Svarfrist for Norge til ESA er satt til 11. oktober. Fristen er utsatt etter forespørsel fra Fiskeri- og kystdepartementet pga. ferieavvikling.
Les mer om trinnene i en traktatbruddsprosedyre her (pdf). For ytterligere informasjon om andre saker som Norge har vært involvert i, viser vi til ESAs hjemmeside (www.eftasurv.int).