Anbefalingen er at henvisningen bør være vurdert innen 5 virkedager, utredningen bør være påbegynt innen 10 virkedager og første behandling startet innen 20 virkedager. Målet er at kravene til forløpstider skal være oppfylt for 80 prosent av kreftpasientene. Det kan imidlertid være gode faglige grunner til at noen pasienter trenger lengre tid for å få avklart sin diagnose og hvilken behandling som er nødvendig.

Regjeringen ønsker en yterligere styrking av kreftbehandlingen slik at flaskehalsene blir fjernet og utredningen av pasientene blir mer effektiv. Derfor har regjeringen i statsbudsjettet for 2012 foreslått en økning på 1,4 milliarder kroner som blant annet skal brukes til å bedre kapasiteten for poliklinisk MR og CT.

Sykehusene gjør en stor jobb for å korte forløpstidene allerede – og forløpstidene måles for å vite hvordan det går og for å forbedre pasientforløpet. I år måles tiden det tar fra mottatt henvisning til behandlingen starter for pasienter med brystkreft, lungekreft og tykktarmskreft. De første resultatene ble publisert i mai 2011 og omfattet tall for hele 2010. Resultatene viser at det er forskjeller mellom sykehusene, og at noen sykehus har forbedringspotensial.

Helsedirektoratet vil i 2012 lage et system for å overvåke om sykehusene når målene for forløpstider for alle kreftformer.

 

Følg Helse- og omsorgsdepartementet på Facebook Følg oss på Facebook       Følg Helse- og omsorgsdepartementet på Twitter Følg oss på Twitter