Flere vil bli helsefagarbeidere
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Helse- og omsorgsdepartementet
Nyhet | Dato: 15.04.2011
Stadig flere unge velger å studere til helsefagarbeider. – Vi har satset aktivt på å sikre rekrutteringen til helse- og omsorgssektoren. Nå gir satsingen resultater, sier helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen.
De siste tre årene har tallet på søkere til helse- og sosialfag økt med 18 prosent, mens tallet på søkere til helsefagarbeider har økt med 19 prosent, viser en rapport fra Utdanningsdirektoratet.
– Vi ser nå at tallet på søkere til disse fagene øker for tredje år på rad, etter at vi tidligere så en trend i at færre søkte seg til helse- og sosialfagene, sier helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen.
Hun besøkte mandag Lønborg videregående skole i Bergen. I Hordaland har veksten i antall søknader til helse- og sosialfag økt med over 40 prosent.
– Likevel er utfordringene langt fra løst. Behovet for helsefagarbeidere er stort – og vil bare øke i årene som kommer. Vi vil derfor fortsette den målrettede satsingen på rekruttering gjennom kampanjer og samarbeid med partene i arbeidslivet, sier Strøm-Erichsen.