Formålet med møtet var å få konkrete eksempler på norske organisasjoners arbeid med utjevning av sosiale helseforskjeller. De frivillige organisasjonene ga også sine innspill på hva som kan være viktige bidrag fra myndighetene i arbeidet med å redusere helseforskjeller, både i Norge og globalt.

-Det er viktig for meg å ha en dialog med frivillige organisasjoner om politikken for å utjevne sosiale forskjeller i helse. Frivillige organisasjoner er sentrale samarbeidspartnere for myndighetene på de fleste politikkområder- men kanskje spesielt i arbeidet med å redusere sosiale helseforskjeller, siden dette er et tema som berører så mange aktører på nesten alle områder i samfunnet, sa helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen i sin innledning.

Foto: HOD

Fra frivillig sektor deltok Kreftforeningen, Sunne kommuner- WHOs norske nettverk, Nasjonalforeningen for folkehelsen, Norges Røde Kors, FORUT, Astma- og allergiforbundet, Landsforeningen for hjerte- og lungesyke og Norsk medisinstudentforening. (Foto: HOD)

Rio-konferansen arrangeres av Verdens Helseorganisasjon og Brasils regjering. Den overordnede målsettingen med konferansen er å fornye det politiske lederskapet for å utjevne sosiale helseforskjeller og få fram gode erfaringer fra implementeringsarbeidet i landene. Under konferansen vil statsråd Strøm-Erichsen blant annet delta i panel om implementeringsarbeid på nasjonalt nivå og presentere de norske erfaringene med å utjevne sosiale helseforskjeller.

 

Følg Helse- og omsorgsdepartementet på Facebook Følg oss på Facebook       Følg Helse- og omsorgsdepartementet på Twitter Følg oss på Twitter