Flere får privat rehabilitering
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Helse- og omsorgsdepartementet
Pressemelding | Dato: 05.05.2008
Bruken av private rehabiliteringsinstitusjoner øker viser tall fra Norsk pasientregister. I fjor fikk 25,5 prosent flere pasienter i Helse Sør-Øst tilbud om rehabilitering i private institusjoner i forhold til året før.
Rapporten fra Norsk pasientregister viser at antall pasientopphold i private rehabiliteringstilbud totalt sett økte med 12,3 prosent. Det innebærer til sammen 3 503 flere opphold og 56 381 flere oppholdsdøgn i 2007 enn året før.
Helse Sør Øst er den helseregionen som både bruker private rehabiliteringsinstitusjoner mest og som økte bruken av dem mest i fjor. Her gikk bruken opp med drøyt 3800 opphold fra 2006 til 2007.
Den registrerte økningen gjelder aktivitet knyttet til avtale med regionale helseforetak. I tillegg øker også bruken av de private rehabiliteringsinstitusjonene ettersom NAV har inngått avtale med noen av disse institusjonene som et tiltak innenfor ”Raskere tilbake”.
De regionale helseforetakene overtok i 2006 bestiller- og finansieringsansvaret for de private opptrenings- og rehabiliteringsinstitusjonene. Dermed kan de vurdere virksomheten i disse institusjonene opp mot offentlige tilbud og tilpasse det totale tilbudet ut fra befolkningens behov. Det gjør det også mulig for de regionale helseforetakene å stille krav blant annet til kvalitet i rehabiliteringstilbudet for å sikre relevant og faglig god oppfølging av pasientene.
For mer informasjon: www.npr.no