PROTOKOLL FRA FORETAKSMØTE I HELSE MIDT-NORGE RHF

Mandag 19. desember 2005 kl. 1530 ble det avholdt foretaksmøte i Helse Midt-Norge RHF i Helse- og omsorgsdepartementets lokaler, Einar Gerhardsensplass 3, Oslo.

Saksliste:

1. Foretaksmøtet konstitueres

2. Dagsorden

3. St. Olavs Hospital byggefase 2 og nytt psykiatrisenter

Fra Helse- og omsorgsdepartementet møtte:

Helse- og omsorgsminister Sylvia Brustad

Fra styret møtte:

Styreleder Per R. Sævik

Marianne Bjerke

Egil Hestnes

Dag Rieve Kristiansen

Anne-Brit Skjetne

Rigmor Austgulen

Anders Grimsmo

Ellen Marie Wøhni

Ingegjerd S. Sandberg

Fra administrasjonen møtte: Administrerende direktør Paul Hellandsvik

I tillegg møtte fra administrasjonen i Helse Midt-Norge RHF: Kommunikasjonsdirektør Synnøve Farstad

Også til stede:

Statssekretær Wegard Harsvik

Politisk rådgiver Arvid Libak

Ekspedisjonssjef Per Bleikelia

Avdelingsdirektør Frode Myrvold

Seniorrådgiver Anne-Mette Ullahammer

Seniorrådgiver Mette Bakkeli

Rådgiver Helga Daae

Riksrevisjonen var varslet i samsvar med helseforetaksloven.

Sak 1: Foretaksmøtet konstitueres

Helse- og omsorgsminister Sylvia Brustad ønsket, som øverste eiermyndighet, velkommen. Hun spurte om det var merknader til innkallingen.

Det var ingen merknader til innkallingen.

Styreleder Per R. Sævik og avdelingsdirektør Frode Myrvold ble valgt til å underskrive protokollen.

Helse- og omsorgsministeren overlot møteledelsen til Per R. Sævik.

Foretaksmøtet fattet følgende vedtak:

Innkallingen godkjennes. Foretaksmøtet er lovlig satt.

Sak 2: Dagsorden

Møteleder spurte om noen hadde merknader til den utsendte dagsorden.

Det var ingen som hadde merknader til dagsorden.

Foretaksmøtet fattet følgende vedtak:

Dagsorden godkjennes.

Sak 3: St. Olavs Hospital byggefase 2 og nytt psykiatrisenter

Styret for Helse Midt-Norge RHF har i sak 48/05 bedt om foretaksmøte knyttet til de merkostnader Helse Midt-Norge RHF vil bli påført når fase 2 av St. Olavs Hospital skal tas i bruk i 2010. Det heter i vedtak fra sak 63/05 at styret skal ta endelig stilling til areal- og kostnadsrammer etter gjennomføring av bebudet foretaksmøte.

Departementet påpekte innledningsvis at statens bidrag for sykehusdelen hva gjelder direkte investeringstilskudd av prosjektet er klargjort gjennom de vedtak Stortinget har gjort ved behandlingen av St.prp. nr. 1 (2003-2004) og St.prp. nr. 65 (2004-2005).

I St.prp. nr. 65 (2004-2005) ble det stilt supplerende krav om at Helse Midt-Norge RHF måtte foreta analyser som redegjorde for hvordan den økonomiske belastningen som påhviler regionalt helseforetak i forbindelse med utbyggingen av St. Olavs Hospital skal håndteres. Blant annet måtte arbeidet omfatte økonomiske vurderinger og prioriteringer av prosjektet i et regionalt perspektiv, effektiviseringstiltak, kanalisering av avskrivningsmidler/likviditet som reflekterer prioritering av prosjektet mv. Krav til slikt arbeid ble stilt med bakgrunn i prosjektets omfang og av hensyn til langsiktige bindinger og økonomisk forsvarlighet, samt de samlede og endelige investeringstilskudd til prosjektet som tidligere er klargjort fra statens side.

Det har vært dialog mellom departementet og Helse Midt-Norge RHF om de analyser som er foretatt, men det er det regionale helseforetaket – i tråd med investeringsregimet som er etablert for helseforetakene – som har det fulle ansvaret for de økonomiske beregningene og de konsekvenser som følger av disse. Analysene som er foretatt av Helse Midt-Norge RHF viser at gjennomføring av prosjektet innenfor dagens rammebetingelser vil bli svært krevende.

Følgende avklaringer ble formidlet:

Regjeringen legger til grunn at fase 2 av St. Olavs-prosjektet skal videreføres og realiseres. I løpet av inneværende stortingsperiode vil Regjeringen i statsbudsjettet foreslå en økning i de årlige, samlede bevilgningene til Helse Midt-Norge RHF på 140 mill. 2005-kroner. Dersom det i løpet av stortingsperioden blir foretatt en generell økning i overføringene til de regionale helseforetakene, kommer dette beløpet til fratrekk i Helse Midt-Norges andel.

Med bakgrunn i denne bevilgningen samt tidligere kjente rammer, legges det til rette for videreføring og realisering av fase 2 ved St. Olavs Hospital. Styret i Helse Midt-Norge må gå en ny runde og foreta nødvendige vurderinger og tilpasninger av fase 2 innenfor disse nye, forbedrede og endelige rammebetingelsene. Her må styret også ta stilling til regionens samlede økonomi og vurdere mulig prioritering av et psykiatrisenter samt andre investeringsprosjekter i regionen. Det er opp til Helse Midt-Norge RHF å ta stilling til hvordan belastningene som påhviler regionalt helseforetak skal håndteres.

Styrets og Helse Midt-Norges helhetlige ansvar for drift og investeringer i regionen ble påpekt, likeså ansvarlig håndtering av St. Olavs-prosjektet.

I denne sammenheng ble det vist til sak 4 og sak 7 i protokollen fra foretaksmøtet i Helse Midt-Norge RHF den 20. juni i år, hvor gjeldende resultatkrav for 2005 ble formidlet. Den økonomiske utviklingen i Helse Midt-Norge RHF ble omtalt og styrets ansvar for å bringe økonomien i balanse ble understreket.

Foretaksmøtet fattet følgende vedtak:

”I løpet av inneværende stortingsperiode vil Regjeringen i statsbudsjettet foreslå en økning i de årlige, samlede bevilgningene til Helse Midt-Norge RHF på 140 mill. 2005-kroner. Med bakgrunn i dette samt tidligere kjente rammer, legges det til rette for videreføring og realisering av fase 2 ved St. Olavs Hospital. Styret i Helse Midt-Norge må foreta nødvendige vurderinger og tilpasninger av fase 2 innenfor nye og endelige rammebetingelser og regionens samlede økonomi. Herunder må Helse Midt-Norge RHF selv vurdere mulig prioritering av et psykiatrisenter samt andre investeringsprosjekter i regionen."

Møtet ble hevet kl 1545.

Oslo, 19. desember 2005

Frode Myrvold Per R. Sævik

cms02