Elevundersøkelsen 2010 viser at trivselen øker blant elevene i norsk skole og at uroen i klasserommet går ned.

- Resultatene fra undersøkelsen er vanligvis veldig stabile fra år til år. Norske elevers trivsel var høy fra før og når elevenes trivsel i tillegg øker i år, er det derfor gledelig og verdt å merke seg, sier kunnskapsminister Kristin Halvorsen. 

Elevundersøkelsens spørsmål om elevenes trivsel på skolen viser en positiv trend mellom 2009 og 2010. 40 % av elevene svarer at de trives svært godt i 2010, mot ca 37 % i 2009. Til sammen svarer nær 9 av 10 elever at de trives godt eller svært godt på skolen. 

- At elevene trives har en verdi i seg selv. I tillegg vet vi at trivsel er viktig for de faglige resultatene og at det  reduserer fraværet. På sikt vil økt trivsel øke sjansen for at flere elever gjennomfører videregående skole, sier Halvorsen. 

Mindre uro

Elevundersøkelsen besvares årlig av rundt 300 000 elever og er obligatorisk å gjennomføre på 5., 7. og 10. trinn samt på Vg1. Resultatene fra 2010 viser en positiv utvikling for spørsmål rundt uro i klasserommet. Det er også en nedgang for elever som svarer at de selv forstyrrer medelever, og tegn til nedgang for elever som blir forstyrret av at andre elever lager bråk og uro. 

-  Uro i klasserommet er en av tidstyvene i skolen. Derfor er det veldig positivt at Elevundersøkelsen viser tegn til mindre uro i klasserommene. Vi vet at god klasseledelse og god undervisning tilpasset den enkelte er med på å hindre bråk og uro. Det er gledelig at satsningen på dette begynner å vises i statistikken fra Elevundersøkelsen, sier Kristin Halvorsen. 

Mobbetallene må ned

Foreløpige tall for 2010 viser at mobbingen i norsk skole holder seg stabil. 5,0 % av elevene svarer at de er blitt mobbet en gang i uken eller oftere, mot 5,2 % i 2009.

Selv om andelen elever som rapporterer at de selv mobbes er stabil, oppgir flere elever enn tidligere at de pleier å si fra til læreren når de ser at noen mobbes.

Kunnskapsminister Kristin Halvorsen har en klar målsetting om at mobbetallene må ned.

-  Jeg hører regelmessig historier fra mobbeofre om hvor ødeleggende mobbing er. Vi har nå satt i gang en rekke tiltak som vil virke på sikt. Jeg har startet et samarbeid med alle fylkene om en forsterket og bedre koordinert innsats mot mobbing. Dette blir en nasjonal dugnad etter samme modell som vi brukte for å få på plass full barnehagedekning. Det virket da, og vi skal få det til å virke nå også. Det psykososiale skolemiljøet er dessuten temaet for det nasjonale tilsynet ved skolene både i 2010 og 2011, og vi utreder om vi skal ha elevombud, slik som i Sverige. Vi går i gjennom erfaringer på skoler med høy og lav mobbing for å se hva skolene kan lære av hverandre, i tillegg til flere andre tiltak som jeg har satt i gang som kunnskapsminister.

-  Det er viktig å ha full oppmerksomhet på hvordan vi best kan forebygge slik at alle elever opplever et trygt læringsmiljø. Jeg synes det er positivt at flere elever nå rapporterer at de sier i fra når de ser medelever som mobbes, sier kunnskapsminister Kristin Halvorsen. 

Elevundersøkelsen