Forskningsbarometeret lanseres i dag
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Kunnskapsdepartementet
Pressemelding | Dato: 17.03.2011
- Barometeret skal brukes til å følge med på utviklingen i norsk forskning, til å skape debatt og til å gi oss et godt kunnskapsgrunnlag for forskningspolitikken, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Tora Aasland.
Som en del av Vitenskapsåret 2011 lanserer forsknings- og høyere utdanningsminister Tora Aasland i dag nettsiden
- Forskningsbarometeret skal brukes til å følge med på utviklingen i norsk forskning, til å skape debatt og til å gi oss et godt kunnskapsgrunnlag for forskningspolitikken, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Tora Aasland.
Forskningsbarometeret viser blant annet at den offentlige forskningsinnsatsen rettet mot innovasjon har økt kraftig. Forskningsrådets bevilginger til næringslivet ble mer enn doblet fra 2005 til 2009. Samtidig viser den siste statistikken for forskning og utvikling (FoU) at næringslivet hadde en realnedgang på 3,7 prosent i egne FoU-utgifter fra 2008 til 2009.
Forskningsbarometeret skal oppdateres årlig og være en pålitelig kilde til informasjon om norsk forskning. Barometeret består av 24 indikatorer for norsk forskning og innovasjon som presenteres innenfor seks nøkkelområder:
- investering
- mennesker
- samarbeid
- områder
- resultater
- trender
Forskningsbarometeret har også en tematisk del som ser på:
- forskningssatsinger
- framtidige kompetansebehov
- kvaliteten hos norske universiteter
- Vi må styrke forskningsbasert innovasjon ved å utvide samarbeidet mellom næringsliv og forskning til flere bransjer. Et tettere samarbeid vil tjene begge parter og regjeringens forskningssentre for miljøvennlig energi (FME) og sentre for forskningsdrevet innovasjon (SFI) er gode måter å styrke innovasjonskraften i norsk næringsliv. Samtidig er det viktig at også næringslivet øker sin innsats og at næringsliv og forskningsmiljøer begynner å snakke mer sammen, sier Aasland.
Er norske universiteter gode nok?
De senere årene har det dukket opp flere ulike rangeringer av universiteter som får stor oppmerksomhet, og universitetene benytter gode resultater på rangeringene i markedsføringen av seg selv. I Forskningsbarometeret stilles det spørsmål om norske universiteter er gode nok.
- Konkurransen om å være Norges beste universitet blir stadig hardere, sier Aasland. Forskningsevnen må styrkes ved de nyeste universitetene våre, mens det er studiekvaliteten vi må følge med på for breddeuniversitetene. Dette er ikke bare viktig for at universitetene skal utføre sine nasjonale oppgaver, men også for at de skal kunne hevde seg internasjonalt, sier statsråden.
Forskningsbarometeret viser at alle universitetene har områder de kan bli bedre på.

- I dag vil jeg åpne denne konferansen med å stille dette spørsmålet: Hvordan bygger vi morgendagens samfunn? Et samfunn som ivaretar de verdiene vi tror på, et samfunn tuftet på kunnskap og bærekraft? sa statsråd Tora Aasland i sin tale.