Møtte stemmeklare unge i Re kommune
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Kommunal- og regionaldepartementet
Nyhet | Dato: 18.08.2011
-Jeg er stolt over å se hvor reflekterte og engasjerte de unge er, sa kommunal- og regionalminister Liv Signe Navarsete da hun besøkte ungdom og representanter fra Re kommune.
Re kommune er med i både forsøksordningen med nedsatt stemmerettsalder for 16-åringer og prøveordningen med stemming via Internett.
I møtet på Re kommunehus, møtte Navarsete 16- og 17 åringer som kan stemme for første gang. Ordfører Thorvald Hillestad og representanter fra kommunen fortalte om hvordan de har arbeidet med de to prosjektene.
Ordfører Hillestad påpekte at Re kommune liker å være med på nye ting, og at de synes det er stas å være med på begge prosjektene.
Ungdommene ga tydelig uttrykk for at de har mange meninger om kommunen de bor i. De mener det er bra å få være med i forsøket med stemmerett for 16-åringer, og forteller at mange har blitt mer engasjerte etter terroraksjonen mot regjeringskvartalet og Utøya.
For å gjøre ungdommen oppmerksom på at de kan stemme, har Re kommune blant annet sendt brev til alle 16- og 17-åringer, laget foldere og plakater og hatt mye utadrettet virksomhet for å fortelle om forsøkene de er med på.
Ungdom i Re kommune møter kommunalministeren: Synne Eggum Myrvang, Andreas Lund Halvorsen, Helene Røysgård Kirkevold, Liv Signe Navarsete, Vilde Marie Antonsen, Hanne Berg Smith og Edvard Stokke. (Kommunal- og regionaldepartementet)