Departementet har akkreditert 140 valgobservatører
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Kommunal- og regionaldepartementet
Pressemelding | Dato: 05.09.2013
Kommunal- og regionaldepartementet har akkreditert 140 internasjonale valgobservatører ved stortings- og sametingsvalget 2013.
Kommunal- og regionaldepartementet har akkreditert 140 internasjonale valgobservatører ved stortings- og sametingsvalget 2013. Valgobservatørene vil reise rundt i Norge og besøke valglokaler både under forhåndsstemmeperioden og på selve valgdagen.
Regjeringen har invitert valgeksperter fra Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europa (OSSE) til å observere deler av valggjennomføringen. I tillegg kommer det en rekke internasjonale observatører til Norge i regi av blant annet Den norske Helsingforskomiteen, Norsk senter for Menneskerettigheter og Den norske Burmakomiteen.
Kommunal- og regionaldepartementet vil arrangere et informasjonsmøte 8. september for alle akkrediterte valgobservatører hvor de får en innføring i norsk valglovgivning og gjennomføring av valg. Dette møtet strømmes på nettet.
Norge er gjennom ulike internasjonale konvensjoner og dokumenter forpliktet både til å invitere og å ta i mot nasjonale og internasjonale valgobservatører. Formålet med valgobservasjon er å vurdere om valget og valgprosessen er i samsvar med nasjonal og internasjonal lovgivning og andre universelle prinsipper for demokratiske valg.
Se oversikt over akkrediterte valgobservatører (pdf).
Kommunal- og regionaldepartementets pressetelefon: 22 24 25 00.
Information session on the Norwegian Electoral system
Sendingen starter 08.09.2013, kl. 10:00
