Økt innkjøp av kunst i næringslivet
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Kultur- og kirkedepartementet
– rapport fra arbeidsgruppe overlevert kulturministeren
Pressemelding | Dato: 28.08.2008
Rapporten ble overlevert kulturministeren under et møte i Kultur- og kirkedepartementet 26. august 2008.
Link til rapporten "Innkjøp av kunst i næringslivet" (pdf-format)
- Dette arbeidet er en viktig oppfølging av handlingsplanen for kultur og næring. Det er kommet mange gode innspill til videre arbeid. Flere av disse tiltakene kan gjennomføres raskt, sier kultur- og kirkeminister Trond Giske.
Arbeidsgruppen ble nedsatt etter initiativ fra kulturministeren. Mandatet har vært å foreslå tiltak som kan bidra til at næringslivet kjøper inn mer kunst av samtidige kunstnere og med dette bidrar til utviklingen av samtidskunstfeltet, samt bedrer kunstnernes arbeids- og levekår. Arbeidet er et ledd i oppfølgingen av regjeringens handlingsplan for kultur og næring fra 2007. Arbeidsgruppen har bestått av:
- Anders Bjørnsen, daglig leder Dextra Musica og Dextra Artes
- Jan Petter Collier, daglig leder ABG Sundal Collier
- Marit Gillespie, gallerist – Galleri Brandstrup
- Jens R. Jenssen, ansvarlig for kunstinnkjøp i StatoilHydro
- Hilde Marie Rognerud, daglig leder Kunstnerforbundet
- Sverre Wyller, billedkunstner, tidl. professor i maleri ved Statens Kunstakademi
- Elizabeth Bjørn-Hansen, direktør Forum for kultur og næringsliv (gruppens sekretær)
Arbeidsgruppen foreslår flere operative tiltak som bl.a. skal stimulere små og mellomstore bedrifter til å investere i samtidskunst, gjøre bedrifter bevisste på kunstens potensial, øke bruk av kunstfaglig kompetanse i næringslivet, oppmuntre bedrifter til å vise kunst fra sine samlinger og gi kunstnerstipend etc. Arbeidsgruppen sammenlignet kunstfeltet med idrettsfeltet og understreket at riktige investeringer og bevisst markedsføring gir gode resultater.