Mat: Hveteprisene faller i Europa
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Landbruks- og matdepartementet
Nyhet | Dato: 27.05.2008
Mat: Europeisk hvete fortsetter å falle i pris sammen med de andre kornslagene. EU-tiltak for å øke avlingene kan gi 13-14 prosent større avlinger sammenlignet med i fjor.
Mat: Europeisk hvete fortsetter å falle i pris sammen med de andre kornslagene. EU-tiltak for å øke avlingene kan gi 13-14 prosent større avlinger sammenlignet med i fjor.
Tar i bruk brakklagte arealer
Tilsådde arealer med korn i Europa forventes økt med om lag ti prosent sammenlignet med i fjor, og arealer som har vært brakklagt i EU i flere år tas nå i bruk igjen. Dette gir prisfall på de nye avlingene.
Selv om prisene på korn faller, er prisnivået fremdeles høyt, og de fleste varene som kan importeres innenfor kvotene vil være tollfrie eller administrert ned til en lav tollsats.
God prognoser for norsk korn
Våronna er nå over og kornet er i jorden de fleste steder i Norge. Så langt har kornet hatt en god utvikling, og fortsetter det med varmt vær og rikelig med nedbør kommer det til å bli en meget stor og god avling.
Statens landbruksforvaltning (SLF) skal ivareta direktoratsoppgaver for Landbruks- og matdepartementet (LMD). SLF er fagmyndigheten som sikrer en enhetlig forvaltning av virkemidler i hele landet og gjennom hele verdikjeden.
Mat: Europeisk hvete fortsetter å falle i pris sammen med de andre kornslagene.