De siste 20 årene har utslippene fra energibruk i veksthusproduksjonen gått ned med 61 prosent. Det totale, oppvarmede veksthusarealet har hele tiden vært omtrent det samme, omkring 1800 dekar.

Foreløpige tall fra Landbrukstellingen 2010 viser at CO2-utslippene fra energibruken i veksthusproduksjonen har gått ned med ca 12 prosent siden 2006. Oljeforbruket er redusert med 15 prosent, og forbruket av naturgass med ca 10 prosent. Bruk av propangass har derimot økt med drøyt 11 prosent - men samlet CO2-utslipp har likevel gått ned fra 82.200 tonn til 72.600 tonn. Tall for det samlede energiforbruket inklusiv bioenergi foreligger ikke enda.

- Energibruken i veksthusnæringen er en av de store utfordringen for moderne veksthusprodusenter. Det er derfor gledelig å se at CO2-utslippene fra energibruken er på vei ned, sier landbruks- og matminister Lars Peder Brekk. - Det er et mål, både for næringen og myndighetene, å redusere energiforbruket og gå over til fornybar energi i veksthusproduksjonen, sier Brekk.

Kostnader knyttet til energibruk i veksthus utgjør mellom 25 – 40  av totale driftskostnader.

Veksthus 

Foreløpige tall fra Landbrukstellingen 2010 viser at CO2-utslippene fra energibruken i veksthusproduksjonen har gått ned med ca 12 prosent siden 2006. (Foto: Landbruks- og matdepartementet)