I anledning Smakens uke 2011 vil sjetteklassinger ved 411 skoler i hele landet neste uke gå på smaksskole. Landbruks- og matdepartementet og Fiskeri- og kystdepartementet står bak Smakens uke, som arrangeres i samarbeid med opplysningskontorene i landbruket, Norges Kokkemesteres Landsforening (NKL), Eksportutvalget for fisk (EFF) og Nofima Mat.

- Barna er fremtidens forbrukere, matprodusenter og matinnovatører. Smakens uke skal fange barn og unges oppmerksomhet om mat og matkvalitet. Smaksforsøk vil gjøre elevene nysgjerrige på, og utfordre dem til å kjenne etter hvordan maten egentlig smaker, og så prøve å sette ord på det. Det er morsomt å gi barn kunnskap om sensorikk, og her er det ikke nødvendigvis den som er best i matematikk eller løper raskest, som blir en supersmaker, sier "smaksminister" Lars Peder Brekk.

I Stavanger «tjuvstarter» Smakens uke allerede torsdag, 27. oktober på Måltidets Hus. Ved skolestart kommer sjetteklassinger fra naboskolene Tjensvoll, Madlavoll, Grannes og Auglend. I løpet av dagen skal de få sin innføring i emnet, med elevøvelser på sju ulike smaksstasjoner. Arrangementet på Måltidets Hus skjer i regi av Måltidets Hus, Norges Kokkemesteres Landsforening (NKL), NCE Culinology, Nofima, Tine og Godalen videregående skole.

På jobben vil foreldrene og besteforeldrene deres utfordres i kantinen om smakens plass i matgleden.. For maten vi kjøper, og alt vi spiser, alt som gir matglede, handler om de fem grunnsmakene, salt, surt, søtt, bittert og umami.

Barn som smaker

I anledning Smakens uke 2011 vil sjetteklassinger ved 411 skoler i hele landet neste uke gå på smaksskole. (Foto: Jan Inge Haga)

Smakens uke ble lansert i Frankrike i 1994, og ble i 2006 ble adoptert i Norge etter utfordring av det franske kulturkontor og den franske ambassaden, brer stadig mer om seg både i vårt land og i resten av Europa.

Formålet med Smakens uke er å øke bevisstheten rundt matkvalitet og matglede. Det er særlig viktig å få de yngste med på laget, å la dem få kjenne på ulike råvarer med ulike smaker, sortere sine favorittretter i de riktige rubrikkene, og utfordres til å fortelle med egne ord hva de føler etter de ulike smaksforsøkene. I år ønsket over hundre flere norske skoler å delta enn i 2010. Undervisningsopplegget som tilbys, er blitt så pedagogisk spennende, at også våre naboland snuser på det.

Fiskeri- og kystdepartementet deltar for første gang i år. Fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen uttaler at sjømat hører naturlig hjemme i en sammenheng der nordmenn blir presentert for viktige råvarer.

   
Barn lukter

Luktesansene skal også utfordres under Smakens uke. Her skal elevene gjenkjenne kjente dufter. Er dette kaffe, kanel eller kanskje pepperkaker? (Foto: Jan Inge Haga)