Kulturbygget er Sørlandets nye landemerke, og fasaden preges av en 4000 kvadratmeter stor bølgevegg i sørlandsk eik – Sørlandets eget treslag.

– Dette bygget har en arkitektur å være stolt av. Utformingen av Kilden viser at tre både er et vakkert og spennende materiale også i store signalbygg, sier landbruks- og matminister Lars Peder Brekk.

Huset skal romme Agder Teater, Kristiansand Symfoniorkester og Opera Sør, og i tillegg være et møtested for kurs, konferanser og ulike arrangementer.

– Det er virkelig gøy at man har greid å bygge bølgeveggen i eik fra Sørlandet. De som har våget å satse på denne spennende og spesielle nyskapingen, fortjener honnør, sier Brekk.

Bølgeveggen som speiler seg i sjøkanten har fått mye positiv omtale både innenlands og utenlands. I det enorme puslespillet av eikespiller er det ikke mindre enn 25.000 komponenter, og ingen er like. Ved hjelp av avansert digitalisering har man her tatt i bruk tre på en nye og innovativ måte.

Trebasert Innovasjonsprogram, Innovasjon Norge har støttet utviklingsprosjekt hos Trebyggeriet AS i digitalisering av komplekse geometri som er benyttet inn i byggeprosjektet. Her har man fått hjem kompetanse som vil utvikle byggenæringen i årene fremover. 

Kulturhuset Kilden, Kristansand. Arkitekt: ALA Arkitekter AS

Kulturhuset Kilden, Kristansand. Arkitekt: ALA Arkitekter AS, SMS Arkitekter AS, Multiconsult AS (Arkitekt: ALA Arkitekter AS, SMS Arkitekter AS, Multiconsult AS)