Miljøverndepartementet vurderer anbefaling om biodrivstoff
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Miljøverndepartementet
Pressemelding | Dato: 29.05.2008
Statens forurensningstilsyn anbefaler at det innføres krav om omsetning av biodrivstoff, men foreslår langsommere tempo i gjennomføringen. –Jeg vil nå sette meg inn i høringssvarene og anbefalingen fra SFT. Deretter vil jeg og regjeringen gå grundig gjennom denne saken, sier miljø- og utviklingsminister Erik Solheim.
Forslaget til forskrift som har vært på høring innebar et krav om omsetning av 2 volumprosent biodrivstoff i 2008 og 5 volumprosent i 2009, av samlet mengde drivstoff til veitrafikken.
SFT foreslår at det i første omgang bare innføres omsetningskrav for biodrivstoff på 2 volumprosent, og at det skal gjelde fra og med 2009. Videre omsetningskrav mener SFT bør utsettes til felles europeiske krav til klimaeffekt og bærekraftskriterier for biodrivstoff er på plass.
– SFT understreker behovet for sertifisering av biodrivstoff for å unngå negative areralvirkninger eller andre uheldige miljøkonsekvenser. Samarbeid med EU om å utvikle sertifiseringsregler blir også vektlagt. Dette vil selvsagt bli fulgt opp. SFTs anbefaling om å få infrastruktur på plass for å utvikle annen generasjons biodrivstoff er også i tråd med mitt hovedsynspunkt, sier Erik Solheim.
Statsråden har merket seg at SFT anbefaler å gå noe langsommere fram med innføringen av biodrivstoff.–Vi vil selvfølgelig ta hensyn til SFTs faglige anbefaling og de innkomne høringsuttalelsene, men regjeringen tar uansett denne saken opp til en selvstendig og bred vurdering. Jeg finner det naturlig å ta kontakt med partene i klimaforliket på Stortinget i denne prosessen, sier miljø- og utviklingsminister Erik Solheim.