Les mer om miljøvernbudsjettet 2010

– Jeg er svært glad for at vi har fått til denne satsingen i samarbeid med Nærings- og handelsdepartementet.  Norge skal bli enda mer attraktivt for dem som utvikler ny miljøteknologi i et voksende marked.  Miljøteknologi er helt sentralt for å løse dagens og framtidens miljøutfordringer, sier miljø- og utviklingsminister Erik Solheim. 

Han viser også til at satsing på miljøteknologi står sentralt i regjeringens nye politiske plattform. Grønne arbeidsplasser innenfor energiproduksjon og miljøteknologi skal bli en ny vekstnæring i Norge.

Det konkrete forslaget i statsbudsjettet går ut på å etablere en ny ordning i Innovasjon Norge som er rettet mot pilot- og demonstrasjonsprosjekter innenfor miljøteknologi.

Gjennom satsingen skal Innovasjon Norge kunne gi støtte til små, mellomstore og store bedrifter i hele landet som har gode, nyskapende prosjekter. Alle tildelinger under ordningen skal være i tråd med statsstøtteregelverket.

Pengene bevilges over Nærings- og handelsdepartementets budsjett.