–Verden står overfor en formidabel miljøutfordring. Grønn teknologi er et av de markedene som vokser raskest. Land som er tidlig ute, har et konkurransefortrinn, og vi vil støtte de norske bedriftene som går foran og viser vei, sier miljø- og utviklingsminister Erik Solheim.

Programmet for miljøteknologi innebærer en satsing på 500 millioner kroner for årene 2011-2013.

–Nå trapper vi opp satsingen på teknologi for å møte miljøutfordringene og bidra til framtidsrettede arbeidsplasser. Dette er ikke bare et miljøspørsmål, men også viktig for vår økonomi, sier kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Et eget program for miljøteknologi er et viktig verktøy for å fremme miljøteknologi på områder hvor det er særlig behov for nye miljøtiltak. Programmet skal prioritere teknologiområder med et stort internasjonalt marked. Mer detaljert forslag til organisering og innretning av programmet kommer i statsbudsjett for 2011.

–Norge har mange virkemidler for å utforske og prøve ut gode ideer. Bindeleddet over til produksjon og salg er for dårlig utviklet. Nå ønsker vi et program som skal følge hele prosessen slik at vi sikrer utvikling av ny miljøteknologi. I mange tilfeller er ikke markedet alene nok til å skape utvikling av miljøteknologi som samfunnet trenger, sier Solheim.

–Vi vil gjøre Norge til et attraktivt land for dem som utvikler miljøteknologi. Det er også viktig å rette innsatsen mot områder der Norge har særlige forutsetninger for å lykkes, sier Erik  Solheim.

 

Kunnskapsminister Kristin Halvorsen og miljø- og utviklingsminister Erik Solheim.Kunnskapsminister Kristin Halvorsen og miljø- og utviklingsminister Erik Solheim. Foto: Marianne Gjørv.