Miljøsamarbeidet med Kina startet i 1995 og ble fornyet i 2008. Samarbeidet er prosjektrettet med gjennomføring av konkrete miljøtiltak. I tillegg vektlegges den politiske og faglige dialogen om miljøspørsmål.

Samarbeidet mellom Norge og Kina på miljøområdet startet i 1995 med en MoU (Memorandum of Understanding) på initiativ av statsminister Gro Harlem Brundtland. Samarbeidet har bestått av prosjekter i Kina, utveksling av kompetanse og relativt hyppige politiske besøk.
Hva inngår i det bilaterale samarbeidet?
Det bilaterale samarbeidet har som mål å støtte opp om Kinas oppfølging av internasjonale konvensjoner og protokoller. Reduksjon av miljøgifter, vannressursforvaltning og reduksjon av luftforurensninger har vært prioritert. De siste årene har også klima og biologisk mangfold i økende grad blitt viktig. Samarbeid om konkrete prosjekter gir kompetanseutvikling i institusjoner og brukes som plattform for faglig og politisk dialog. I økende grad rettes det kapasitetsbyggende samarbeidet direkte mot miljøforvaltningen sentralt i Kina og/eller på provinsnivå.
Norge støtter også arbeidet under China Council for International Cooperation on Environment and Development (CCICED), et forum for kinesiske og utenlandske eksperter hvis anbefalinger blir formidlet direkte til Kinas øverste politiske lederskap.
Fornyet avtale fra 2008
Da State Environment Protection Administration of China (SEPA) ble oppgradert til Ministry of Environment (MEP) i 2008, ble det inngått en ny avtale (MoU) mellom MD og MEP. Den nye avtalen opprettet faste årlige konsultasjoner med fokus på globale miljøspørsmål.
MD finansierer en stilling som miljøråd ved ambassaden i Beijing. Miljøråden har ansvar for å følge opp det bilaterale miljø- og klimasamarbeidet mellom Norge og Kina, samt det miljørettede utviklingsarbeidet.
Miljøråd Tor Skudal har e-post 
Nytt nasjonalt kompetanseprosjekt
På bakgrunn av prosjekter som allerede er gjennomført danner nå fem kinesisk-norske prosjekter basis for et nytt kompetanseprosjekt på nasjonalt nivå i Kina. Målet med prosjektet er å spre erfaringer og kompetanse fra de ulike miljøprosjektene til flere provinser i Kina. Det skal også være en plattform for annen utveksling av miljøinformasjon mellom Norge og Kina. Kompetanseprosjektet startet opp i mars 2010. Det koordineres av Klif – med deltakelse fra NIVA, Direktoratet for Naturforvaltning og SINTEF.
Les mer: