Sylvia Brustad under åpningsinnlegget på konferansen

Etisk handel forener god utviklingspolitikk og god næringspolitikk. Det sa nærings- og handelsminister Sylvia Brustad da hun åpnet konferansen om etisk handel i forbindelse med årets Gave- og interiørmesse på Lillestrøm utenfor Oslo.

- Etisk handel er et særlig aktuelt tema for interiørbransjen siden det meste av produksjonen skjer utenfor Norge, sier Brustad.

Gave- og interiørmessen arrangeres en gang i halvåret og samler over 400 utstillere fra inn- og utland. Temaet for årets messe er etisk handel, og medarrangør er Initiativ for Etisk Handel.

Samfunnsansvar i næringslivet - eller Corporate Social Responsibility (CSR) - får økende oppmerksomhet både i Norge og resten av verden. Stadig flere bedrifter ser samfunnsansvar som et strategisk ledelsesansvar.

- Å ha en aktiv og bevisst holding til samfunnsansvar blir stadig viktigere. De bedriftene som får det til, vil være konkurransedyktige i fremtiden, sier Brustad.

I høst vil regjeringen legge fram en stortingsmelding om samfunnsansvar i næringslivet og internasjonalt arbeid.

- Vi ønsker å utforme en tydeligere politikk med hensyn til myndighetenes rolle i arbeidet med bedrifters samfunnsansvar. Jeg er opptatt av at Nærings- og handelsdepartementet skal være aktive i oppfølgingen av stortingsmeldingen, sier Brustad.

Eunice Mlotywa er gründer bak et community-prosjekt i Sør-AfrikaBrustad i samtale med Eunice Mlotywa fra Sør-Afrika. Hun har forvandlet den lille boligen sin i Cape Town til et samfunnshus. Der driver hun praktisk opplæring for unge jenter innen søm og perlebroderier. Jentene syr blant annet barnekjoler som selges i Norge. Målsettingen er at håndverkerne og arbeiderne skal få en størst mulig andel av inntektene.