- Etisk handel er god næringspolitikk
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Nærings- og handelsdepartementet
Nyhet | Dato: 21.08.2008
Etisk handel forener god utviklingspolitikk og god næringspolitikk. Det sa nærings- og handelsminister Sylvia Brustad da hun åpnet konferansen om etisk handel i forbindelse med årets Gave- og interiørmesse på Lilleestrøm utenfor Oslo.

Etisk handel forener god utviklingspolitikk og god næringspolitikk. Det sa nærings- og handelsminister Sylvia Brustad da hun åpnet konferansen om etisk handel i forbindelse med årets Gave- og interiørmesse på Lillestrøm utenfor Oslo.
- Etisk handel er et særlig aktuelt tema for interiørbransjen siden det meste av produksjonen skjer utenfor Norge, sier Brustad.
Gave- og interiørmessen arrangeres en gang i halvåret og samler over 400 utstillere fra inn- og utland. Temaet for årets messe er etisk handel, og medarrangør er Initiativ for Etisk Handel.
Samfunnsansvar i næringslivet - eller Corporate Social Responsibility (CSR) - får økende oppmerksomhet både i Norge og resten av verden. Stadig flere bedrifter ser samfunnsansvar som et strategisk ledelsesansvar.
- Å ha en aktiv og bevisst holding til samfunnsansvar blir stadig viktigere. De bedriftene som får det til, vil være konkurransedyktige i fremtiden, sier Brustad.
I høst vil regjeringen legge fram en stortingsmelding om samfunnsansvar i næringslivet og internasjonalt arbeid.
- Vi ønsker å utforme en tydeligere politikk med hensyn til myndighetenes rolle i arbeidet med bedrifters samfunnsansvar. Jeg er opptatt av at Nærings- og handelsdepartementet skal være aktive i oppfølgingen av stortingsmeldingen, sier Brustad.
Brustad i samtale med Eunice Mlotywa fra Sør-Afrika. Hun har forvandlet den lille boligen sin i Cape Town til et samfunnshus. Der driver hun praktisk opplæring for unge jenter innen søm og perlebroderier. Jentene syr blant annet barnekjoler som selges i Norge. Målsettingen er at håndverkerne og arbeiderne skal få en størst mulig andel av inntektene.