Norske skip bygges i St. Petersburg
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Nærings- og handelsdepartementet
Nyhet | Dato: 09.06.2008
Nærings- og handelsminister Dag Terje Andersen besøkte Severnaya-verftet i St Petersburg fredag. Verftet har oppdrag for flere norske rederier.
– Jeg er imponert. Jeg vet at rederiene det leveres til, stiller store krav til kvalitet, sa Andersen under besøket.
Han viste også til at det også ved norske verft er stor aktivitet om dagen, og sa det er positivt at norske og russiske verft kan samarbeide om å bygge skip.
Andersen er i Russland i forbindelse med St Petersburg Economic Forum.
Severnaya-verftet er et av de største i Russland og har planer om videre ekspansjon.
Verftet har nå oppdrag for Solvik Hull Supply i Austevoll og Siddis Skipper II AS i Stavanger. I løpet av 2009 skal Severnaya levere skrog til to forsyningsskip for Solvik Hull Supply, mens Stavanger-rederiet bygger hele supplybåten på verftet i St. Petersburg.
Under besøket ble næringsministeren informert om at verftet er i forhandlinger med norske rederier om ytterligere leveranser.