Milliardsatsing på romvirksomhet
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Nærings- og handelsdepartementet
Nyhet | Dato: 21.11.2012
Norge skal delta med inntil 1,1 milliarder kroner til romorganisasjonen ESAs frivillige programmer. Aldri før har Norge brukt så mye til satsing på romvirksomhet.
Norge skal delta med inntil 1,1 milliarder kroner til romorganisasjonen ESAs frivillige programmer. Aldri før har Norge brukt så mye til satsing på romvirksomhet.
Dette er klart etter ministermøtet i den europeiske romorganisasjonen ESA i Italia. Det er første gang på fire år ministrene møtes for å stake ut kursen for Europas satsing på romvirksomhet. Norge har siden 1987 vært medlem av ESA, sammen med Sveits og 18 EU-land. Nærings- og handelsminister Trond Giske var representert på møtet av statssekretær Roger Ingebrigtsen.
- Medlemskapet i ESA er hjørnestenen i Norges offentlige satsing på romvirksomhet. Jeg er derfor glad for at Norge på ministermøtet kan forplikte seg til å delta i ESAs frivillige programmer med en ramme på inntil 1,1 milliarder kroner. Dette er et historisk høyt nivå og reflekterer regjeringens evne og vilje til å satse på høyteknologisk og fremtidsrettet virksomhet, sier nærings- og handelsminister Trond Giske.
Norge er et land der geografi og bosetningsmønster gjør at brukernytten av rombasert infrastruktur er spesielt stor. Romvirksomhet er et satsingsområde for regjeringen. Bevilgningsforslaget i statsbudsjettet for 2013 er på i overkant av 751 millioner kroner. I løpet av de siste 10 årene har bevilgningene til norsk romvirksomhet økt betydelig.
- Romvirksomhet har stor og økende betydning for et bredt spekter av samfunnsområder. Oppgaver knyttet til sikkerhet og beredskap, havovervåking, miljø- og klimaovervåkning, forskning, kommunikasjon og navigasjon avhenger av velfungerende og velutbygget satellittbasert infrastruktur. Betydningen er særlig stor i nordområdene, der det finnes få eller ingen alternativer til satellittbaserte løsninger, sier Giske.
Om deltakelsen i ESA og norsk romindustri
Norges finansielle bidrag til ESA er todelt og består av en obligatorisk kontingent og deltakelse i frivillige programmer. Nivåene på kontingenten og de frivillige programmene fastsettes under ESAs ministerrådsmøter, som normalt finner sted hvert tredje år. Ministerrådsmøtet i 2012 finner sted i Italia 20.-21. november 2012. Forpliktelsene på ministermøtet gjøres med forbehold om Stortingets samtykke.
Medlemslandene i ESA er sikret en industriretur som tilsvarer deres finansielle bidrag til organisasjonen. Gjennom deltakelsen i ESA har Norge over mange år bygget opp en konkurransedyktig romrelatert industri, som innenfor enkelte nisjer har en global markedsandel på opp mot 20 pst. Norsk romrelatert industri er nisjeorientert, men konkurransedyktig. Omsetningen av norskproduserte, romrelaterte varer og tjenester var i 2011 på 6 mrd. kroner. Norske bedrifter som Kongsberg Norspace og KSAT er blant de verdensledende på sine felter.