Evaluering av nettolønnsordningen
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Nærings- og handelsdepartementet
Pressemelding | Dato: 22.03.2010
Nærings- og handelsminister Trond Giske mottok mandag 22. mars en rapport om tilskuddsordningen for sysselsetting av sjøfolk (nettolønnsordningen).
Rapporten viser at ordningen virker etter formålet ved å bidra til sysselsetting av norske sjøfolk og sikre norsk maritim kompetanse. Den viser også at det ikke er noe å utsette på forvaltningen og organiseringen av tilskuddsordningen.
Rapporten viser samtidig at de positive virkningene av ordningene for øvrige deler av den maritime klyngen er begrenset, og at ordningen ikke er samfunnsøkonomisk lønnsom på lang sikt.
- Nå skal vi se på rapporten og hente inn synspunkter fra berørte fag- og næringsorganisasjoner og be om kommentarer og vurderinger, sier nærings- og handelsminister Trond Giske.
Fakta:
- Tilskuddsordningen for sysselsetting av sjøfolk er på 1,75 milliarder kroner.
- Ordningen omfatter om lag 11 500 og om lag 430 skip registrert i norsk skipsregister.
- Ordningen er statsstøtte godkjent av ESA etter Eus retningslinjer for statsstøtte til skipsfart.
- Formålet med tilskuddsordningen er å tilrettelegge for maritim virksomhet og å sikre norsk maritim kompetanse og rekruttering av norske sjøfolk, samt bidra til konkurransedyktige vilkår for norske rederier.