- Norge er klar for å innlede forhandlinger om en handelsavtale mellom EFTA og Malaysia. Vi har lenge ønsket en slik avtale, sier nærings- og handelsminister Trond Giske etter politiske samtaler i Kuala Lumpur i formiddag.

Giske er i Malaysia i forbindelse med kronprinsparets offisielle besøk og leder en stor næringslivsdelegasjon med over 140 deltakere fra 90 norske bedrifter. Under de politiske samtalene med visehandelsminister Mukhriz Mahathir la Giske vekt på at Malaysia og EFTA burde starte forhandlingene om en handelsavtale.

- Vi gjennomførte en konstruktiv samtale om hvordan vi kan styrke og videreutvikle næringssamarbeidet mellom Norge og Malaysia, sier Giske. Han tok også opp arbeidstakerrettigheter som eget tema, og han varsler at Norge vil ha økt fokus på dette i forhandlinger om handelsavtaler.Handelen mellom Norge og Malaysia har økt med 130 prosent de siste ti årene og utgjorde totalt 2,7 milliarder kroner i 2009.

- Jeg ønsker ytterligere vekst slik det skjedde da EFTA og Singapore inngikk handelsavtale i 2003. Da mer enn doblet den norske eksporten seg på få år, sier Giske.

Fakta:

  • 63 norske bedrifter en etablert i Malaysia, en økning på 50 prosent siden 2006.
  • 140 deltakere fra 90 bedrifter deltar i næringslivsdelegasjonen under kronprinsbesøket.
  • Mobilselskapet DiGi er et av Malaysias største selskaper. Telenor eier 49 prosent av aksjene.
  • Norsk fokus under besøket vil være økt samarbeid innen blant annet olje og gass, sjømat og forsvarsindustri.