- Det er viktig å ha et helhetlig perspektiv på videreutviklingen av norsk sokkel når det skal tas store beslutninger knyttet til infrastruktur. Rapporten blir et viktig bidrag i departementets videre arbeid med å utvikle infrastrukturen på norsk sokkel, sier olje- og energiminister Ola Borten Moe.

Formålet med studien er å forstå hvordan behovet for gassinfrastruktur kan bli i fremtiden, og hvilke føringer dette gir for beslutninger som skal tas for ny og eksisterende gassinfrastruktur. Et viktig spørsmål som belyses er hvilke løsninger som kan være hensiktmessige for gasstransport fra Barentshavet.

- Rapporten viser at en rørledning fra Barentshavet ned til eksisterende infrastruktur i Norskehavet kan være en god løsning. En rørledning kan åpne for stor aktivitet i Barentshavet, men må blant annet vurderes opp mot utvidelse av LNG-anlegget på Melkøya, sier Borten Moe.

Lenke til rapporten