10. juni ble en kvinnelig lærer dømt til elleve års fengsel for å ha sendt kritiske Twitter-meldinger om regimet i Kuwait. Dommen er den siste i en rekke av saker der journalister, bloggere, politikere og andre har fått lange fengselsstraffer etter kritiske ytringer mot myndighetene. 

Ikke minst fordi Kuwait tradisjonelt er blitt ansett som det mest åpne og liberale landet i Gulfen, er utviklingen den siste tiden svært bekymringsfull. En ny lov godkjent av regjeringen i april vil begrense ytringsfriheten ytterligere.  Etter omfattende kritikk har myndighetene utsatt implementeringen inntil videre.

- Jeg oppfordrer myndighetene i Kuwait til å revurdere beslutningen om den nye presseloven og frigi alle samvittighetsfanger, sier statssekretær Gry Larsen.