Antall norske regjeringspolitikere 1814-

Denne oversikten viser veksten i antallet
norske regjeringspolitikere siden 1814.

 

Erna Solbergs regjering 2013 -
   Medlemmer  Statssekretærer  Politiske rådgivere  Sum
 16.10.2013      18      39      14  71
 31.10.2013      18      43      17  78
Jens Stoltenbergs andre regjering 2005 - 2013

17.10.2005  
28.10.2005
08.06.2009
20.10.2009
23.11.2009
05.03.2012
09.09.2013
Medlemmer      
     19
     19
     19
     20
     20
     19
     20
Statssekretærer 
     18
     42
     46
     36
     44
     44
     45

Politiske rådgivere

     19
     19
       9
     18
     21
     20

Sum
 37
 80
 84
 64
 82
 84
 85

Kjell Magne Bondeviks andre regjering 2001 - 2005

19.10.2001
16.11.2001
17.10.2005
Medlemmer         
     19
     19
     19
Statssekretærer
     22
     35
     33
Politiske rådgivere
       5
     21
     22

Sum
 46
 75
 74

 

Jens Stoltenbergs første regjering 2000 - 2001

17.03.2000
11.05.2000
19.10.2001
Medlemmer
     19
    19
    19
Statssekretærer
     13
    31
    34
Politiske rådgivere
       2
     18
     22

Sum
 34
 68
 75

 

Kjell Magne Bondeviks første regjering 1997 - 2000


17.10.1997
28.11.1997
17.03.2000
Medlemmer
       19
     19
     19
Statssekretærer
       13
     30
     33
Politiske rådgivere
       2
     25
     28

Sum
 34
 74
 80

 

Thorbjørn Jaglands regjering 1996 - 1997

25.10.1996
29.11.1996
17.10.1997
Medlemmer
       19
     19
     19
Statssekretærer
        9
     29
     26
Politiske rådgivere
       1
     25
     26

Sum
 29
 73
 71

 

Gro Harlem Brundtlands tredje regjering 1990 - 1996


03.11.1990
30.11.1990
30.06.1992
01.07.1992
25.10.1996
Medlemmer

     19
     19
     19
     19
     19
Statssekretærer

       7
     21
     25    
     25      
     28
Personlige sekretærer

     10
     13

Sum

 27
 59
 66
 66
 75

 

Jan P. Syses regjering 1989 - 1990


16.10.1989
31.10.1089
03.11.1990
Medlemmer

     19
     19
     19
Statssekretærer

     10
     21
     23
Personlige      sekretærer
       1
     11
     18

Sum
 
 31
 56
 66

 

Gro Harlem Brundtlands andre regjering 1986 - 1989


09.06.1986
31.05.1986
16.10.1989
Medlemmer

     18
     18
     17
Statssekretærer

     12
     21
     22
Personlige sekretærer
       3
     11
     14

Sum

 34
 53
 58

 

Kåre Willlochs regjering 1981 - 1986


14.10.1981
31.10.1981
17.06.1983
09.05.1986
Medlemmer

     17
     17
     18
     18
Statssekretærer

     19
     19
     19
     22
Personlige sekretærer
       4
     11
     13
     16

Sum

 41
 47
 54
 61

 

Gro Harlem Brundtlands første regjering 1981


04.02.1981
14.10.1981
Medlemmer

     17
     17
Statssekretærer

     20
     20
Personlige sekretærer
     12
     17

Sum

 50
 55

 

Odvar Nordlis regjering 1976 - 1981


15.01.1976
22.02.1976
04.02.1981
Medlemmer

     17
     17
     17
Statssekretærer

     15
     19
     20
Personlige sekretærer
       7
     14
     15

Sum
 
 39
 51
 54

 

Trygve Brattelis andre regjering 1973 - 1976


16.10.1973
31.10.1973
15.01.1976
Medlemmer
     
     15
     15
     16
Statssekretærer

       3
     14
     17
Personlige sekretærer
   
       6
     12

Sum
 
 18
 35
 46

 

Lars Korvalds regjering 1972 - 1973

18.10.1972
31.10.1972
16.10.1973
Medlemmer
     15
     15
     15
Statssekretærer  
     
     11
     14
Personlige sekretærer
      
       1
       6

Sum
 15
 27
 35

 

Trygve Brattelis første regjering 1971 - 1972

17.03.1971
26.03.1971
18.10.1972
Medlemmer
     15
     15
     15
Statssekretærer

     12
     16
Personlige sekretærer

       5
       9

Sum
 15
 32
 40

 

Per Bortens regjering 1965 - 1971

12.10.1965
29.10.1965
17.03.1971
Medlemmer
     15
     15
     15
Statssekretærer

       5
     14
Personlige sekretærer


        3

Sum
 15
 20
 32

 

Einar Gerhardsens fjerde regjering 1963 - 1965

25.09.1963
27.09.1963
12.10.1965
Medlemmer
     15
     15
     15
Statssekretærer
       5
       6
     12
Personlige sekretærer

       2
       7

Sum
 20
 23
 34

 

John Lyngs regjering 1963

28.08.1963
25.09.1963
Medlemmer
     15
     15
Statssekretærer
       9
       9
Personlige sekretærer

Sum
 24
 24

 

Einar Gerhardsens tredje regjering 1955 - 1963

22.01.1955
28.08.1963
Medlemmer
     13
     15
Statssekretærer
       8
       7
Personlige sekretærer

       4

Sum
 21
 26

 

Oscar Torps regjering 1951 - 1955

19.11.1951
22.01.1955
Medlemmer
     13
     13
Statssekretærer
       9
     11
Personlige sekretærer

Sum
 22
 24

 

Einar Gerhardsens andre regjering 1945 - 1951

05.11.1945
1946
11.07.1947
19.11.1951
Medlemmer
     14
     14
     14
     13
Statssekretærer
       1
       4
       8
       9
Personlige sekretærer

       5

Sum
 15
 23
 22
 22

 

Einar Gerhardsens første regjering 1945

25.06.1945
28.06.1945
05.11.1945
Medlemmer
     15
     15
     15
Statsministersekretærer

       2
       2
 

Sum
 15
 17
 17

 

Johan Nygaardsvolds regjering 1935 - 1945


20.03.1935
02.10.1939
25.06.1945

Medlemmer
       9
     11
     12
Statsministersekretær

       1
       1

Sum
   9
 12
 13

 

Johan Ludwig Mowinckels tredje regjering 1933 - 1935

03.03.1933
20.03.1935
Medlemmer
       9
       9


Sum
   9
   9

 

Jens Hundseids regjering 1932 - 1933

14.03.1932
03.03.1933
Medlemmer
       9
       9
 

Sum
   9
   9

 

Peder Kolstads regjering 1931 - 1932


12.05.1931
14.03.1932
Medlemmer
       9
       9


Sum
   9
   9

 

Johan Ludwig Mowinckels andre regjering 1928 - 1931

15.02.1928
12.05.1931
Medlemmer
       9
       9


Sum
   9
   9

 

Christopher Hornsruds regjering 1928

28.01.1928
15.02.1928
Medlemmer
       9
       9


Sum
   9
   9

 

Ivar Lykkes regjering 1926 - 1928

05.03.1926
28.01.1928
Medlemmer
       9
       8


Sum
   9
   8

 

Johan Ludwig Mowinckels første regjering 1924 - 1926


25.07.1924
05.03.1926

Medlemmer
       9
       9



Sum
   9
   9

 

Abraham Berges regjering 1923 - 1924

30.05.1923
25.07.1924
Medlemmer
       9
       9



Sum
   9
   9

 

Otto B. Halvorsens andre regjering 1923

06.03.1923
30.05.1923
Medlemmer
       9
       9



Sum
   9
   9

 

Otto Blehrs andre regjering 1921 - 1923


22.06.1921
06.03.1923
Medlemmer
       9
       9


Sum
   9
   9

 

Otto B. Halvorsens første regjering 1920 - 1921

21.06.1920
22.06.1921
Medlemmer
     10
     10


Sum
 10
 10

 

Gunnar Knudsens andre regjering 1913 - 1920

31.01.1913
21.06.1920
Medlemmer
       9
       9


Sum
   9
   9

 

Jens Bratlies regjering 1912 - 1913

20.02.1912
31.01.1913
Medlemmer
       8
       8


Sum
   8
   8

 

Wollert Konows regjering 1910 - 1912

02.02.1910
20.02.1912
Medlemmer
       8
       9


Sum
   8
   9

 

Gunnar Knudsens første regjering 1908 - 1910

19.03.1908
02.02.1910
Medlemmer
       8
       8


Sum
   8
   8

 

Jørgen Løvlands regjering 1907 - 1908

23.10.1907
19.03.1908
Medlemmer
       8
       8


Sum
   8
   8

 

Christian Michelsens regjering 1905 - 1907

11.03.1905
07.06.1905
27.11.1905
23.10.1907
Medlemmer
     10
     10
       9
       8



Sum
 10
 10
   9
   8

 

Francis Hagerups andre regjering 1903 - 1905


22.10.1903
11.03.1905
Medlemmer
     10
     10


Sum
 10
 10

 

Otto Blehrs første regjering 1902 - 1903

21.04.1902
22.10.1893
Medlemmer
     10
       9


Sum
 10
   9

 

Johannes Steens andre regjering 1898 - 1902

17.02.1898
21.04.1902
Medlemmer
     10
     10


Sum
 10
 10

 

Francis Hagerups første regjering 1895 - 1898

14.10.1895
17.02.1898
Medlemmer
     10
     10


Sum
 10
 10

 

Emil Stangs andre regjering 1893 - 1895

02.05.1893
14.10.1895
Medlemmer
     10
     10


Sum
 10
 10

 

Johannes Steens første regjering 1891 - 1893

06.03.1891
02.05.1893
Medlemmer
       9
     10


Sum
   9
 10

 

Emil Stangs første regjering 1889 - 1891

13.07.1889
06.03.1891
Medlemmer
     10
     10


Sum
 10
 10

 

Johan Sverdrups regjering 1884 - 1889

26.06.1884
13.07.1889
Medlemmer
       9
     10


Sum
   9
 10

 

Schweigaard/Løvenskiold-ministeriet 1884

03.04.1884
26.06.1884
Medlemmer
     10
     10


Sum
 10
 10

 

Christian Selmers ministerium 1880 - 1884

11.10.1880
03.04.1884
Medlemmer
     10
     10


Sum
 10
 10

 

Frederik Stangs ministerium 1861 - 1880

17.12.1861
11.10.1880
Medlemmer
     10
     11


Sum
 10
 11

 

Sibbern/Birch/Motzfeldt-ministeriet 1858 - 1861


16.12.1858
17.12.1861
Medlemmer
     10
       5


Sum
 10
   5

 

Vogt-ministeriet 1856 - 1858

17.06.1856
16.12.1858
Medlemmer
     10
       9


Sum
 10
   9

 

Løvenskiold/Vogt-ministeriet 1855 - 1856

08.03.1844
17.06.1856
Medlemmer
       9
     10


Sum
   9
 10

 

Det andre Wedel-ministeriet 1836 - 1844


19.09.1836
08.03.1844
Medlemmer
       8
       9
 

Sum
   8
   9

 

Det første Wedel-ministeriet 1814 - 1836


18.11.1814
19.09.1836

Medlemmer
     11
       8


Sum
 11
   8

 

Regjeringsrådet/Statsrådet 1814

02.03.1814
11.11.1814
Medlemmer
       7
       7

Sum
   7
   7

 

 
 

Sist oppdatert: 01.11.2013