Del artikkelen
Forskningsfondet ble opprettet i 1999 og skal finansiere langsiktig, grunnleggende forskning med vekt på kvalitetshevende tiltak. De regionale fondene skal styrke forskningsevnen gjennom regional forskning, innovasjon og utvikling.
Forskningsfondet ble opprettet i 1999 med et mål om å sikre en helhetlig, langsiktig og stabil offentlig finansiering av forskning og utvikling. I perioden 2005–2011 økte regjeringen kapitalen i fondet fra 36 til 80 mrd. kroner. Avkastingen til fondet ble bestemt av rentene på langsiktige statsobligasjoner. I statsbudsjettet for 2012 ble det vedtatt å legge ned Forskningsfondet, siden en avkastning som varierer med rentenivået ikke sikrer stabiliteten og forutsigbarheten som trengs i forskningsinvesteringer.
De regionale fondene skal styrke forskningsevnen gjennom regional forskning, innovasjon og utvikling. Den årlige avkastningen, om lag 285 millioner kroner, vil bli stilt til disposisjon fra 2010. De regionale forskningsfondene skal bidra til langsiktig, grunnleggende kompetanseoppbygging i relevante forskningsmiljøer.
E-post: Telefon: 22 24 90 90 |Adresse: Kirkegata 18| Postadresse: Postboks 8119 Dep., N-0032 Oslo. | Org.nr. 872417842Ansvarlig redaktør: | Redaktør: