Tradisjonell konservering kan redusere matavfallet
Historisk arkiv
Publisert under: Regjeringen Stoltenberg II
Utgiver: Landbruks- og matdepartementet
Nyhet | Dato: 24.05.2013
Ved hjelp av tradisjonelle metoder for konservering av mat ønsker FNs miljøprogram (UNEP) å bidra til reduksjon i matavfallet. - Her kan småskalaproduksjon av norsk tradisjonsmat spille en viktig rolle i å formidle og videreføre tidligere tiders konserveringsmetoder og utnyttelse av maten, sier Statsråd Trygve Slagsvold Vedum (Sp).
Tema for verdens miljøverndag 5. juni er matavfall, og i forkant av dette har UNEP bedt om innspill til tradisjonelle måter å konservere mat. Det store spekteret av metoder vitner om tider da mat ble verdsatt høyere enn i dag.
I en tid med økonomisk krise i Europa er det et paradoks at store mengder mat blir kastet. Når vi samtidig vet at 900 millioner mennesker går sultne hver dag blir matavfall et av de store moralske spørsmålene for vår tid, melder UNEP.
Mange av eksemplene samlet inn av UNEP, slik som Tyrkisk kjøtt i press under ridesalene, frysetørket potet fra Sør-Amerika og fermentert og fryst fugl fra Grønland, kan være krevende for utrente smaksløker i andre kulturer. Felles for dem er at de viser tydelig at vi til tross for teknologi som legger til rette for konservering av mat yter betydelig mindre innsats for å konservere og utnytte maten i dag enn tidligere tider.
- Også i norsk tradisjonsmat finner vi et spekter av konserveringsmetoder, som røyking, speking og fermentering. Småskalaproduksjonen av mat er økende, og produksjon med slike tradisjonelle metoder kan både øke matgleden og mangfoldet og føre til bedre utnyttelse av matressursene, sier Vedum.