Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Changes among the political advisers

After the changes in the Government today, The Office of the Prime Minister has appointed several new political advisers.

The Government represents the Conservative Party (C), the Liberal Party (L) and the Christian Democratic Party (CDP). The political advisers are:

To Prime Minister Erna Solberg (C)
Mr. Peder Weidemann Egseth (C)

To Minister of Education and Integration Trine Skei Grande (L)
Mr. Lars Brandsås (L)

To Minister of Children and Family Kjell Ingolf Ropstad (CDP)
Ms. Maria Moe (CDP)

To Minister of Finance Jan Tore Sanner (C)
Ms. Serine Jonassen (C)

To Minister of Justice and Public Security Monica Mæland (C)
Mr. Kristoffer Aardal Hanssen (C)

To Minister of Health and Care Services Bent Høie (C)
Mr. Saliba Andreas Korkunc (C) – leave of absence 28.01.–26.07.2020
Mr. Erlend Svardal Bøe (C) – acting from 13.01–20.07.2020

To Minister of Foreign Affairs Ine Eriksen Søreide (C)
Ms. Marte Ziolkowski (C)

To Minister of Labour and Social Affairs Torbjørn Røe Isaksen (C)
Ms. Hannah Sumea Atic (C)

To Minister of Regional Development and Digitalisation Linda Hofstad Helleland (C)
Ms. Maren Aasan (C)

To Minister of Defence Frank Bakke-Jensen (C)
Mr. Johannes Utvåg (C)

To Minister of Local Government and Modernisation Nikolai Astrup (C)
Ms. Jenny Clemet von Tetzschner (C)

To Minister of Trade and Industry Iselin Nybø (L)
Ms. Britt Giske Andersen (L)

To Minister of Agriculture and Food Olaug Vervik Bollestad (CDP)
Mr. Erlend Kjærnsrød (CDP)

To Minister of International Development Dag-Inge Ulstein (CDP)
Ms. Kristine Gripsgård (CDP) – leave of absence 08.11.2019–30.04.2020
Mr. Sondre Olsen (CDP) – acting from 08.11.2019–30.04.2020

To Minister of Research and Higher Education Henrik Asheim (C)
Ms. Therese Eia Lerøen (C)

To Minister of Culture and Equality Abid Raja (L)
Ms. Emma Lind (L)

To Minister of Petroleum and Energy Petroleum and Energy Tina Bru (C)
Mr. Tony Christian Tiller (C)

To Minister of Climate and Environment Sveinung Rotevatn (L)
Mr. Even Aronsen (L)

Go to the top