Changes among the political advisers

The Office of the Prime Minister has appointed Ms. Marte Ziolkowski as political adviser to Minister of Defence Ine Eriksen Søreide. Ms. Ziolowski succeeds Mr. Audun Halvorsen, who has been appointed as state secretary to Ministry of Foreign Affairs.

Ms. Mathilde Tybring-Gjedde resigns from the post as political adviser to Minister of Health and Care Services Bent Høie as of 30 September 2017.

Mr. Atle Simonsen resigns from the post as political adviser to Minister of Children and Equality Solveig Horne as of 30 September 2017.

Mr. Daniel Sørdahl resigns from the post as political adviser to Minister of EEA and EU Affairs Frank Bakke-Jensen as of 22 September 2017.

 

The Government represents the Conservative Party (C) and the Progress Party (PrP). The political advisers are:

To Prime Minister Erna Solberg (C)
Mr. Odd Hoen-Sevje (C)

To Minister of Finance Siv Jensen (PrP)
Ms. Julia Sanna Maria Brännström Nordtug (PrP)

To Minister of Local Government and Modernisation Jan Tore Sanner (C)
Ms. Rikke Høistad Sjøberg (C) - leave of absence from 8 September 2017 to 7 June 2018
Ms. Iris Aunvik Tveten (C) – acting from 8 September 2017 to 7 June 2018

To Minister of Transport and Communication Ketil Solvik-Olsen (PrP)
Mr. Rikard Knutsen (PrP)

To Minister of Foreign Affairs Børge Brende (C)
Mr. Bård Ludvig Thorheim (C)

To Minister of Trade and Industry Monica Mæland (C)
Ms. Camilla Strandskog (C)

To Minister of Climate and Environment Vidar Helgesen (C)
Mr. Jens Frølich Holte (C)

To Minister of Children and Equality Solveig Horne (PrP)
Mr. Atle Simonsen (PrP) – until 30 September 2017

To Minister of Health and Care Services Bent Høie (C)
Ms. Mathilde Tybring-Gjedde (C) – until 30 September 2017

To Minister of Defence Ine Eriksen Søreide (C)
Ms. Marte Ziolkowski

To Minister of Immigration and Integration Sylvi Listhaug (PrP)
Mr. Espen Teigen (PrP)

To Minister of Education and Research Torbjørn Røe Isaksen (C)
Ms. Hannah Sumeja Atic (C)

To Minister of Fisheries Per Sandberg (PrP)
Ms. Veronica Pedersen Åsheim (PrP)

To Minister of Labour and Social Affairs Anniken Hauglie (C)
Ms. Julie Midtgarden Remen (C)

To Minister of Culture Linda Hofstad Helleland (C)
Ms. Maria Kristine Göthner (C)

To Minister of Agriculture and Food Jon Georg Dale (PrP)
Margrete Dysjaland (PrP)

To Minister of EEA and EU Affairs Frank Bakke-Jensen (C)

To Minister of Petroleum and Energy Terje Søviknes (PrP)
Mr. Christian E. Haugen (PrP)

To Minister of Justice and Public Security Per-Willy Trudvang Amundsen (PrP)
Mr. Arne-Petter Lorentzen (PrP)