Changes among the political advisers

Ms. Veronica Pedersen Åsheim has been appointed state secretary to Minister of Fisheries Per Sandberg, and resigns as political adviser.

The Office of the Prime Minister has appointed Ms. Britt Dalsbotten as political adviser to Minister of Fisheries Per Sandberg.

Ms. Karine Skaret has of 23 November 2017 been appointed as political adviser to Minister of Children and Equality Solveig Horne.

The Government represents the Conservative Party (C) and the Progress Party (PrP). The political advisers are:

 

To Prime Minister Erna Solberg (C)
Mr. Odd Hoen-Sevje (C)

To Minister of Finance Siv Jensen (PrP)
Ms. Julia Sanna Maria Brännström Nordtug (PrP)

To Minister of Local Government and Modernisation Jan Tore Sanner (C)
Ms. Rikke Høistad Sjøberg (C) - leave of absence from 8 September 2017 to 7 June 2018
Ms. Maria Kristine Göthner (C) – acting from 20 October 2017 to 7 June 2018

To Minister of Transport and Communication Ketil Solvik-Olsen (PrP)
Mr. Rikard Knutsen (PrP)

To Minister of Trade and Industry Monica Mæland (C)
Ms. Camilla Strandskog (C)

To Minister of Climate and Environment Vidar Helgesen (C)
Mr. Thor Arne Englund (C)

To Minister of Children and Equality Solveig Horne (PrP)
Ms. Karine Skaret – From 23 November 2017

To Minister of Health and Care Services Bent Høie (C)
Saliba Andreas Korkunc (H)

To Minister of Foreign Affairs Ine Eriksen Søreide (C)
Mr. Bård Ludvig Thorheim (C)

To Minister of Immigration and Integration Sylvi Listhaug (PrP)
Mr. Espen Teigen (PrP)

To Minister of Fisheries Per Sandberg (PrP)
Ms. Britt Dalsbotten (PrP)

To Minister of Labour and Social Affairs Anniken Hauglie (C)
Ms. Julie Midtgarden Remen (C)

To Minister of Culture Linda Hofstad Helleland (C)
Ms. Maren Aasan (C)

To Minister of Agriculture and Food Jon Georg Dale (PrP)
Ms. Margrete Dysjaland (PrP)

To Minister of Defence Frank Bakke-Jensen (C)
Ms. Marte Ziolkowski (C)

To Minister of Petroleum and Energy Terje Søviknes (PrP)
Mr. Christian E. Haugen (PrP)

To Minister of Justice and Public Security Per-Willy Trudvang Amundsen (PrP)
Mr. Arne-Petter Lorentzen (PrP)

To Minister of Education and Research Henrik Asheim (C)
Ms. Hannah Sumeja Atic (C)
Mr. Syver Hanke (C) – acting from 16 October to 31 December 2017

To Minister of EEA and EU Affairs Marit Berger Røsland (C)
Ms. Hedvig Heyerdahl Moser (C)