Historical archive

Changes among the political advisers

Historical archive

Published under: Stoltenberg's 2nd Government

Publisher Office of the Prime Minister

The Office of the Prime Minister has appointed Ms. Elisabeth Helmersen (53), county secretary, Steinkjer, as political adviser to Minister of Justice and Emergency Planning Grete Faremo from 1 March 2012.

The Office of the Prime Minister has appointed Ms. Elisabeth Helmersen (53), county secretary, Steinkjer, as political adviser to Minister of Justice and Emergency Planning Grete Faremo from 1 March 2012. The present political adviser in the ministry, Ms. Astrid Bergmål, has been granted leave of absence from 19 April 2012 until 19 December 2012.

Ms. Kjersti Stenseng, since 1 January 2012 acting political adviser to Minister of Culture Anniken Huitfeldt, has been appointed political adviser in the ministry from 2 March 2012. She will succeed Mr. Roger Solheim, who will resign on 1 March.

The Government represents the Labour Party (Lab.), the Socialist Left Party (Soc.) and the Centre Party (Cent.). The list of political advisors is now as follows:

To Prime Minister Jens Stoltenberg (Lab.)
Mr. Sindre Fossum Beyer (Lab.)

To Minister of Education Kristin Halvorsen (Soc.)
Ms. Sylvi Annie Bratten (Soc.) – until 31 March 2012
Ms. Katrine Gramnæs (Soc.) – from 30 January 2012

To Minister of Local Government and Regional Development
Liv Signe Navarsete
(Cent.)
Ms. Anja Kristin Salte Hjelseth

To Minister of Foreign Affairs Jonas Gahr Støre (Lab.)
Ms. Astrid Huitfeldt (Lab.)

To Minister of Justice and Emergency Planning Grete Faremo (Lab.)
Ms. Astrid Bergmål (Lab.) – leave of absence 19 April 2012-19 December 2012
Ms. Elisabeth Helmersen (Lab.)

To Minister of Finance Sigbjørn Johnsen (Lab.)
Ms. Randi Ness (Lab.)

To Minister of Trade and Industry Trond Giske (Lab.)
Ms. Jeanette Iren Moen (Lab.)

To Minister of Transport and Communications
Magnhild Meltveit Kleppa
  (Cent.)
Ms. Sigrid Brattabø Handegard (Cent.)

To Minister of Health and Care Services Anne-Grete Strøm-Erichsen (Lab.)
Mr. Tord Dale (Lab.)

To Minister of Environment and International Development Erik Solheim (Soc.)
Mr. Audun Garberg (Soc.) – Environment Affairs
Mr. Arvinn E. Gadgil (Soc.) – International Development Affairs

To Minister of Research and Higher Education Tora Aasland (Soc.)

To Minister of Culture Anniken Huitfeldt (Lab.)
Ms. Kjersti Stenseng (Lab.)

To Minister of Agriculture and Food Lars Peder Brekk (Cent.)
Ms. Ane Kismul (Cent.)

To Minister of Government Administration, Reform and Church Affairs
Rigmor Aasrud
(Lab.)
Mr. Jon Reidar Øyan (Lab.)

To Minister of Labour Hanne Bjurstrøm (Lab.)
Mr. Jardar Flaa (Lab.)

To Minister of Fisheries and Coastal Affairs Lisbeth Berg-Hansen (Lab.)
Mr. Martin Henriksen (Lab.)

To Minister of Children, Equality and Social Inclusion Audun Lysbakken (Soc.)
Ms. Line Gaare Paulsen (Soc.)

To Minister of Petroleum and Energy Ola Borten Moe (Cent.)
Mr. Ivar Vigdenes (Cent.)

To Minister of Defence Espen Barth Eide (Lab.)
Ms. Kathrine Raadim (Lab.)