Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Historical archive

Changes among the state secretaries

Historical archive

Published under: Stoltenberg's 2nd Government

Publisher Office of the Prime Minister

The Office of the Prime Minister has appointed Ms. Kristin Bergersen and Mr. Steinulf Tungesvik as acting state secretaries in the Ministry of Culture and the Ministry of Transport and Communications.

The Office of the Prime Minister has appointed Ms. Kristin Bergersen (43), head of communications, Oslo, as acting state secretary to Minister of Justice Grete Faremo from 2 February 2012. Bergersen will be acting during Mr. Eirik Øwre Thorshaug’s leave of absence.

The Office of the Prime Minister has also appointed Mr. Steinulf Tungesvik (46), lawyer, Bergen, as acting state secretary to Minister of Transport and Communications Magnhild Meltveit Kleppa for the period 13 February 2012-1 April 2012. He will be acting during parts of the leave of absence of Mr. Lars Erik Bartnes 6 February 2012-15 April 2012.

The Government represents the Labour Party (Lab.), the Socialist Left Party (Soc.) and the Centre Party (Cent.). The list of state secretaries is now as follows:

 

To Prime Minister Jens Stoltenberg (Lab.)
Ms. Rita Skjærvik (Lab.)
Mr. Tor Brostigen (Soc.)
Mr. Dagfinn Sundsbø (Cent.)
Mr. Hans Kristian Amundsen (Lab.)
Mr. Svein Fjellheim (Lab.)
Mr. Snorre Wikstrøm (Lab.)
Ms. Mina Gerhardsen (Lab.) – leave of absence from 7 May 2011. 
                                           Resigning 1 February 2012.
Ms. Inger-Anne Ravlum (Lab.)

To Minister of Education Kristin Halvorsen (Soc.)
Mr. Roger Sandum (Soc.)
Ms. Elisabet Dahle (Soc.)

To Minister of Local Government and Regional Development
Liv Signe Navarsete (Cent.)

Ms. Hege Solbakken (Cent.)
Ms. Guri Størvold (Cent.)
Mr. Dag-Henrik Sandbakken (Cent.)
Ms. Anne Beathe Kristiansen Tvinnereim (Cent.)

To Minister of Foreign Affairs Jonas Gahr Støre (Lab.)
Ms. Gry Larsen (Lab.)
Mr. Torgeir Larsen (Lab.)
Mr. Erik Lahnstein (Cent.)

To Minister of Justice and Emergency Planning (Lab.)
Ms. Astri Aas-Hansen (Lab.)
Mr. Pål Lønseth (Lab.)
Mr. Eirik Øwre Thorshaug (Lab.) – leave of absence from 2 February 2012
Ms. Kristin Bergersen (Lab.) – acting from 2 February 2012

To Minister of Finance Sigbjørn Johnsen (Lab.)
Ms. Hilde Singsaas (Lab.)
Mr. Kjetil Lund (Lab.)
Mr. Roger Schjerva (Soc.)
Mr. Morten Søberg (Cent.)

To Minister of Trade and Industry Trond Giske (Lab.)
Ms. Rikke Lind (Lab.)
Mr. Halvard Ingebrigtsen (Lab.)

To Minister of Transport and Communications
Magnhild Meltveit Kleppa  (Cent.)
Mr. Lars Erik Bartnes (Cent.) – leave of absence 6 February 2012-15 April 2012
Mr. Steinulf Tungesvik (Cent.) – acting 13 February 2012-1 April 2012

To Minister of Health and Care Services Anne-Grete Strøm-Erichsen (Lab.)
Ms. Ragnhild Mathisen (Lab.)
Mr. Robin Kåss (Lab.)
Ms. Lotte Grepp Knutsen

To Minister of Environment and International Development Erik Solheim (Soc.)
Ms. Heidi Sørensen (Soc.) – Environment Affairs
Ms. Ingrid Fiskaa (Soc.) – International Development Affairs

To Minister of Research and Higher Education Tora Aasland (Soc.)
Mr. Kyrre Lekve (Soc.)

To Minister of Culture Anniken Huitfeldt (Lab.)
Ms. Lubna Jaffery (Lab.)
Ms. Mina Gerhardsen (Lab.) – from 1 February 2012

To Minister of Agriculture and Food Lars Peder Brekk (Cent.)
Mr. Harald Oskar Buttedahl (Cent.)

To Minister of Government Administration, Reform
and Church Affairs Rigmor Aasrud (Lab.)
Mr. Raimo Valle (Lab.)
Ms. Tone-Helen Toften (Lab.)
Mr. Jon Reidar Øyan (Lab.)

To Minister of Labour Hanne Bjurstrøm (Lab.)
Mr. Jan-Erik Støstad (Lab.)
Ms. Gina Lund (Lab.)

To Minister of Fisheries and Coastal Affairs Lisbeth Berg-Hansen (Lab.)
Ms. Kristine Gramstad (Lab.)

To Minister of Children, Equality and Social Inclusion Audun Lysbakken (Soc.)
Ms. Henriette Westhrin (Soc.)
Ms. Kirsti Bergstø (Soc.)

To Minister of Petroleum and Energy Ola Borten Moe (Cent.)
Ms. Eli Blakstad (Cent.)
Mr. Per Rune Henriksen (Lab.)

To Minister of Defence Espen Barth Eide (Lab.)
Mr. Roger Ingebrigtsen (Lab.)

Go to the top