Jens Bratlie's Government

20 February 1912 - 31 January 1913

Conservative Party (C) and Liberal Left Party (LL)

Number of government members:

20.02.1912 8
31.01.1913 8

 

Prime Minister
Bratlie, Jens Kristian Meinich, conscription commissioner general. Prime Minister, Chief of the Ministry of Defence and of the Ministry of Auditing . (C)


Minister of Foreign Affairs
Irgens, Johannes
, Minister of Foreign Affairs. Minister of Foreign Affairs. (C)


Councillors of State
Brænne, Bernhard Cornelius, Councillor of State. Councillor of State, Chief of the Ministry of Labour. Resigned 23 August 1912. (C)

Liljedahl, Edvard Appoloniussen, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education. (LL)

Lindvig, Ambortius Olsen, shipowner. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade. (LL)

Stang, Fredrik, professor. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice. (C)

Konow, Fredrik Ludvig, shipowner. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance. (LL)

Enge, Erik Mathiassen, farmer. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture. (LL)

Hovdenak, Nils Olaf, chief engineer. Councillor of State 23 August 1912, Chief of the Ministry of Labour. (C)


Change of ministers in Bratlie's Government 1912-1913:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
1912      
23.08.1912 Labour Berhard C. Brænne Nils O. Hovdenak


State Secretary
Hesselberg, Nils Otto, State Secretary.

 

In a session of the Council of State on 24 January 1913, Jens  Bratlie's  Government handed in its resignation, as national elections 20 October-11 November 1912 had not returned sufficient suport for the government in the Storting. Permission to leave was granted by King Haakon VII in a session of the Council of State on 30 January 1913, effective as of 31 January 1913. At the same time, Gunnar Knudsen's Second Government was appointed, effective as of 31 January 1913.