Johan Ludwig Mowinckel's First Government

25 July 1924 - 5 March 1926

Liberal Party

Number of government members:
                                                              25.07.1924                            9 
                                                              05.03.1926                            9

 

Prime Minister
Mowinckel, Johan Ludwig, former minister of foreign affairs. Prime Minister and Minister of Foreign Affairs.


Minister of Foreign Affairs
Mowinckel, Johan Ludwig
, former minister of foreign affairs. Prime Minister and Minister of Foreign Affairs.


Councillors of State
Berg, Paal Olav, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice.

Five, Haakon Martin, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture.

Mjelde, Ole Monsen, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Labour.

Oftedal, Lars, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Social Affairs.

Holmboe, Arnold, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance.

Tveiten, Ivar Petterson, farmer. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education.

Jacobsen, Rolf, district stipendiary magistrate. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence.

Meling, Lars Olai, ship owner. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade.


Change of ministers in Mowinckel's First Government 1924-1926
:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
    None None


State Secretary
- title changed to Secretary to the Council of State 1 January 1926
Fürst, Hans Severin, State Secretary. In office until his death 1 October 1925.

Leganger, Nicolai Franciscus, head of division. Acting State Secretary 1 October 1925. Secretary to the Council of State 1 January 1926.

 

In a session of the Council of State on 1 March 1926, Johan L. Mowinckel's (first) Government handed in its resignation, after having lost a vote in the Storting on restrictive economic measures. Permission to leave was granted by King Haakon VII in a session of the Council of State on 4 March 1926, effective as of 5 March 1926 at 12 noon. At the same time, Ivar Lykke's Government was appointed, affective as of 5 March 1926 at 12 noon.