Johan Ludwig Mowinckel's Third Government

Published under: Stoltenberg's 2nd Government

Publisher regjeringen.no

3 March 1933 - 20 March 1935

Liberal Party

Number of government members:

03.03.1933 9
20.03.1935 9

 

Prime Minister
Mowinckel, Johan Ludwig, former prime minister. Prime Minister and Minister of Foreign Affairs.


Minister of Foreign Affairs
Mowinckel, Johan Ludwig
, former prime minister. Prime Minister and Minister of Foreign Affairs.


Councillors of State
Five, Haakon Martin, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture.

Mjelde, Ole Monsen, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Labour.

Meling, Lars Olai, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade.

Lund, Per Berg, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance. Resigned 3 November 1934.

Sunde, Arne Toralf, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice.

Liestøl, Knut, professor. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education.

Kobro, Jens Isak de Lange, district stipendiary magistrate. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence.

Strømme, Ole Nikolai Ingebrigtsen, farmer. Councillor of State, Chief of the Ministry of Social Affairs. Resigned 28 October 1933.

Utheim, Trygve, county governor. Councillor of State 28 October 1933, Chief of the Ministry of Social Affairs.

Jahn, Gunnar, acting director. Councillor of State 3 November 1934, Chief of the Ministry of Finance.


Change of ministers in Mowinckel's Third Government 1933-1935:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
1933      
28.10.1933 Social Affairs Ole I. Strømme
- out of government
Trygve Utheim
- into government
1934 Ministry Out of ministry Into ministry
03.11.1934 Finance Per B. Lund
- out of government
Gunnar Jahn
- into government


Secretary to the Council of State
Rolsted, Bredo, acting Secretary to the Council of State.


On 16 March 1935, Johan L. Mowinckel's Third Government handed in its resignation, after an economic agreement had been made in the Storting between the Labour Party and the Agrarian Party. Permission to leave was granted by King Haakon VII in a session of the Council of State on 19 March 1935, effective as of 20 March 1935 at 12 noon. At the same time, Johan Nygaardsvold's Government was appointed, effective as of 20 March 1935 at 12 noon.